Side 1 af 1

30L skrivebords balje V2.0 (Opdateret 06-03/09 S. 2)

: ons 18. feb 2009 19:09
af Han$en
Da Acryl opdelingen i den første version af mit Nano kun levede på talte dage, har jeg nu endelig taget mig sammen til at lave akvariet ordentligt, med glas.

Det gamle ses her: http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic.php?f=91&t=23737

Så kan man jo sammenligne lidt. Jeg synes bestemt det er blevet pænere!

Synes dog en ny tråd var passende til det nye look :)

Info & opbygning:

30L med målene: 29 x 35 x 39 (B x D x H), som blev special lavet til at kunne stå ved siden af skærmen på mit skrivebord. Der er så lavet en skillevæg tæt på midten i af akvariet og bagud, for at få plads til refugie og teknik der omme, da livet er for kort til at benytte hængefilter. Vandet løber fra overløbet ned i refugie, med 2kg levende sten og Caulerpa sp.

Vandet løber så videre fra refugiet, over i skummer kammeret, hvor der også er placeret et 25W varmelegeme, for til sidst at suse gennem bobbelfælden, og ind til returpumpen.

Teknikken:

Aqua Medic Minifloater luftskummer, med en Aqua Medic Mistral 200 luftpumpe
Eheim 300L/T returpumpe
Vitakraft Vita Tech 300 / Eheim - 300L/T cirkulation
Solaris 18W lampe x 2
5W Månelys med 5 blå, og en hvid diode
25W Akvastabil varmelegeme

Akvariet er opdelt således at der er i omegnen af 18L vand i selve displayet, og 12L sump.

Antal kilo levende sten i alt er 6,4kg, som alle er 100% indkørte. Så min cyklus skulle gerne være i top, hvilket jeg også mener er et must i et så lille akvarie.

Indhold:
********************************************************************************************************************************************
Koraller:

1x Euphyllia glabrescens
1x Euphyllia paraancora - Hammerkoral
1x Caulastrea furcata med mange hoveder
1x Sten med Zoanthus sp. - Skarp grøn
1x Sten med Zoanthus sp. - Mat / Olivengrøn
1x Sten med Discosoma inchoata - Meget lilla
1x Sten med Discosoma inchoata - Meget Neongrøn / Turkisblå
3x Ricordea florida - Grønne - En stor, 2 baby'er
1x Lille sten med nogen hvide ukendte polypper - Virkelig labre

Fremtidige koraller:

Flere polypper
Flere skiver
Frogspawn

Dyr:

1x Turbo snegl
1x Blåbenet Eremit
1x Rødbenet Eremit
1x Anemone / Porcelæns krabbe
3x Styrthjelms snegle
Et hav af små slangesøstjerner

Fremtidige beboere:

Harlekin rejer
Dannebrogs reje
En lille Gobi af en art (ikke besluttet endnu)

Værdier:

Ca = 450
Mg = 1420
Nitrit = 0.01
Nitrat = 0.2
Ammonia = 0
Fosfat = 0
PH = 8.2

Billeder:
03012008078.jpg
03012008079.jpg
03012008080.jpg
03012008081.jpg
03012008082.jpg
03012008082.jpg
03012008085.jpg
03012008086.jpg
03012008087.jpg
03012008088.jpg
03012008090.jpg
Min Blåbenet Eremit der lige får sig en lur, i en blød seng :)
Min Blåbenet Eremit der lige får sig en lur, i en blød seng :)

Re: Hansen's 30L skrivebords balje V2.0

: ons 18. feb 2009 19:12
af Han$en
Her kommer lige 2 night-shots..
02012008076.jpg
02012008077.jpg

Re: Hansen's 30L skrivebords balje V2.0

: ons 18. feb 2009 19:20
af Peters1
Ser sku flot ud.. og ser da også større ud end de 30 l :y Rigtig flotte sten du har fået dig også :clap:

Re: Hansen's 30L skrivebords balje V2.0

: ons 18. feb 2009 19:21
af thyme
Det sgu godt ud! Det er nogen rigtig flotte skiveanemoner du har fået fat på! Ville nok selv overveje at dætte overløbet med et eller andet, så man ikke skal kigge på teknikken hele tiden. Kan du ikke prøve at poste et billede så man kan se hvordan dit overløb/sump er opbygget?

Sådan en Neopetrolisthes maculata krabbe som du har, hvordan har den det med ikke at have en anemone? Andre der har erfaring med det? Syntes den ser rigtig fed ud, men skal ikke have en anemone i mit akvarium.

Re: Hansen's 30L skrivebords balje V2.0

: ons 18. feb 2009 19:28
af spdiving
Det er sgu blevet top nice...lækkert

steen

Re: Hansen's 30L skrivebords balje V2.0

: ons 18. feb 2009 19:33
af Han$en
thyme skrev:Det sgu godt ud! Det er nogen rigtig flotte skiveanemoner du har fået fat på! Ville nok selv overveje at dætte overløbet med et eller andet, så man ikke skal kigge på teknikken hele tiden. Kan du ikke prøve at poste et billede så man kan se hvordan dit overløb/sump er opbygget?

Sådan en Neopetrolisthes maculata krabbe som du har, hvordan har den det med ikke at have en anemone? Andre der har erfaring med det? Syntes den ser rigtig fed ud, men skal ikke have en anemone i mit akvarium.
Ja, jeg ville gerneh ave haft dækket skillevæggen med noget sort eller blå acryl, men 300,- for et stykke på 28x28cm var mere end jeg ville betale. Så bagvæggen må tage den tid det tager at gro til med kalkalger og al den slags :)

Ang sumpen kan jeg ikke rigtigt komme til at få et billede, det glemte jeg inden jeg satte det op.

Overløbet ryger ned over refugie og de levende sten, og ryger ind til skummeren og varmelegemet, ved bunden.
Derfra løber det i bobbelfælden med overløb fra skummerkammeret, og "underløb" ind til returpumpen, som smider retur via et 12mm PVC rør :) Håber det gav mening.

Krabben ser ud til at hygge sig. Ved at Steen (spdiving) har en også, som bor i hans Euphyllia. Min vælger dog at sidde ved siden af Euphyllia'en og stene. Den sidder ihvertfald ofte med sin "madarm" ude, så går ud fra den har det nydeligt :)

Tak for de fine kommentarer!

Peters1 - Ja, det er utroligt hvad flotte sten kan gøre ved størrelse. Selve baljen er på 18.1l, resten er sump :glassesbig:

Re: Hansen's 30L skrivebords balje V2.0

: ons 18. feb 2009 19:43
af thyme
jah jeg tror det giver mening tror jeg, smart nok ;)

Re: Hansen's 30L skrivebords balje V2.0

: ons 18. feb 2009 19:54
af Han$en
thyme skrev:jah jeg tror det giver mening tror jeg, smart nok ;)
Hvor høj er din Red Sea skummer, og hvordan kører den?

For overvejer et udskift, hvis jeg kunne få fat i en lidt lavere en.. Den Aqua Medic her er lige lovlig høj.. Kører perfekt dog, men 45cm er lige i overkanten :)

Re: Hansen's 30L skrivebords balje V2.0

: ons 18. feb 2009 20:00
af thyme
Min kop er ikke mere end 3 cm fra vandoverfladen ca. så din er noget højere oppe ser det ud til. Er det en midifloater? Hvor lang er med og uden koppen på ca. ?

Re: Hansen's 30L skrivebords balje V2.0

: ons 18. feb 2009 20:03
af Han$en
thyme skrev:Min kop er ikke mere end 3 cm fra vandoverfladen ca. så din er noget højere oppe ser det ud til. Er det en midifloater? Hvor lang er med og uden koppen på ca. ?
Nej, det er en Miniflotor.. Den er ca 35cm uden kop, og 43cm med kop :)

Re: Hansen's 30L skrivebords balje V2.0

: ons 18. feb 2009 20:40
af thyme
ok, ja hvis den kører som den skal er det jo fint nok, men det er ikke sikkert den kan køre med så megen kraft i lang tid i takt med luftstenen bliver dårligere.
Måske kan man skære noget af røret, skulle det vise sig at være således. Det skal sige jeg skummer meget vådt, har omkring 2 fulde kopper om ugen.

Re: Hansen's 30L skrivebords balje V2.0

: ons 18. feb 2009 20:45
af Han$en
Okay, er det helt lyst eller?

Jeg skummer vidst sådan middelt.. Har en halv kop om ugen af noget dejligt gustent olivengrønt knas..

Re: Hansen's 30L skrivebords balje V2.0

: ons 18. feb 2009 20:47
af thyme
Det er som en mørk kop grøn the

Re: Hansen's 30L skrivebords balje V2.0

: ons 18. feb 2009 20:51
af Han$en
thyme skrev:Det er som en mørk kop grøn the
Ja det er som mit..

Det kunne være jeg skulle få afprøvet en Berlin Airlift 60'er istedet..Kunne være lækkert at se mindre til skummeren over akvariet :)

Re: Hansen's 30L skrivebords balje V2.0

: tors 19. feb 2009 02:27
af Han$en
Har faktisk besluttet mig for en arbejdsplan der lyder således:

En Boksekrabbe - Fordi de ser seje ud, og en Citron Gobi - Cryptocentrus cinctus.

Derefter skal jeg vidst igang med at lave en stand til akvariet, så det får en smule højde fra bordet, så jeg ikke får nakkeskader. Bruger flere timer om dagen på at glo jo :)

Og i samme ombæring laver jeg en lyskasse også, og modificere lamperne lidt. Skal dog først have enten en lavere skummer i, eller evt. lave hul til den i kassen. Kunne dog være lidt sejt hvis man kunne tømme koppen uden at tage kassen af :y

Og så vil jeg have en skuffe i standen til luftpumpen, med lyddæmpning, og selvf. lufthuller så den kan ånde.

Og så kommer der i samme ombæring også lige lidt blæser i lyskassen så lamperne kan blive kølet en smule, og satser på noget månelys der ikke sender en hård stråle ned i midten af akvariet, men giver et blødt blåt lys i hele baljen :)

Re: Hansen's 30L skrivebords balje V2.0

: fre 6. mar 2009 03:07
af Han$en
Opdatering:

Jeg har vadet rundt og fået revet til mig med arme og ben :D

Der er kommet en del nye polypper til, et par nye skiver, og en Gorgonie :)

Flere af de nye ting er sponsor-gaver - og giverne kender sig selv :)

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede
Svært at se - Men de er nærmest selvlysende orange! Kan ses på billedet af toppen

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede
Eneste måde min skod-mobil rigtigt kunne fange de super skarpe farver.

Og så kommer det typiske Full Tank Shot

Billede

Skulle nogen være i tvivl - så kan jeg godt lide polypper :jump


Tak for kigget.. Der bliver opdateret igen næste gang der sker noget vildt :)

Re: 30L skrivebords balje V2.0 (Opdateret 06-03/09 S. 2)

: fre 6. mar 2009 08:11
af Olsen
Det ser godt ud Hansen. Synes ikke jeg kan se nogen Xenia ;) ;)

Re: 30L skrivebords balje V2.0 (Opdateret 06-03/09 S. 2)

: fre 6. mar 2009 15:07
af Han$en
Olsen skrev:Det ser godt ud Hansen. Synes ikke jeg kan se nogen Xenia ;) ;)
Det kan du se i mit 5L - som kører på vand og vandskift fra det "store" her :glassesbig:

Re: 30L skrivebords balje V2.0 (Opdateret 06-03/09 S. 2)

: lør 7. mar 2009 03:43
af Han$en
Så fik jeg købt og afprøvet ny skummer!

Valget røg på en Boyu WG-310 grundet den meget lille størrelse..

Den kostede 245,- og kvaliteten er lige så lav som prisen.. Den fik 30min, og så røg den op igen. Har endnu ikke haft en skummer der producerede så meget larm endnu, og jeg har ellers prøvet nogen stykker.. Gode gamle AM Miniflotor røg i igen med en ny sten - Det ved man sgu hvad er..

Det er ihvertfald en hidsig skummer til det her lille akvarie.. Det kan belastes en del uden skummeren falder bagefter :GO

Re: 30L skrivebords balje V2.0 (Opdateret 06-03/09 S. 2)

: søn 22. mar 2009 19:03
af Han$en
Og så er baljen lukket og slukket igen, og pakket sammen..

Bliver sat op igen til næste forår! :crybaby:

Re: 30L skrivebords balje V2.0 (Opdateret 06-03/09 S. 2)

: tirs 24. mar 2009 12:40
af mcnats
Han$en skrev:Og så er baljen lukket og slukket igen, og pakket sammen..

Bliver sat op igen til næste forår! :crybaby:
Super flot, hvorfor lukker du den?

Re: 30L skrivebords balje V2.0 (Opdateret 06-03/09 S. 2)

: tirs 24. mar 2009 17:29
af Han$en
mcnats skrev:
Han$en skrev:Og så er baljen lukket og slukket igen, og pakket sammen..

Bliver sat op igen til næste forår! :crybaby:
Super flot, hvorfor lukker du den?
Personlige årsager :)

Re: 30L skrivebords balje V2.0 (Opdateret 06-03/09 S. 2)

: tirs 24. mar 2009 20:06
af Herdrup
Hallo Mads!

Det skulle jeg da lige have vidst, ville da godt have passet den lille nuser balje i de mdr. :T
Ved lige hvor den skulle stå.


Han$en skrev:Og så er baljen lukket og slukket igen, og pakket sammen..

Bliver sat op igen til næste forår! :crybaby:

Re: 30L skrivebords balje V2.0 (Opdateret 06-03/09 S. 2)

: ons 25. mar 2009 01:12
af Han$en
Herdrup skrev:Hallo Mads!

Det skulle jeg da lige have vidst, ville da godt have passet den lille nuser balje i de mdr. :T
Ved lige hvor den skulle stå.


Han$en skrev:Og så er baljen lukket og slukket igen, og pakket sammen..

Bliver sat op igen til næste forår! :crybaby:
Beklager Casper :D

Den er wrappet ind i bobbelplast og pap istedet, og alt indmad er kommet over til en bekendt 1km her fra :D

Re: 30L skrivebords balje V2.0 (Opdateret 06-03/09 S. 2)

: fre 1. maj 2009 17:39
af KimJ
Indholdet i Hansens akvarium lever, sammen med en del andet, videre her:
http://www.kim-jakobsen.dk/Marine/indexmarine.htm

Re: 30L skrivebords balje V2.0 (Opdateret 06-03/09 S. 2)

: søn 3. maj 2009 18:15
af Han$en
KimJ skrev:Indholdet i Hansens akvarium lever, sammen med en del andet, videre her:
http://www.kim-jakobsen.dk/Marine/indexmarine.htm
Og der bliver plukket i det hele næste sommer :glassesbig: