Side 1 af 1

går denne fisk i koraller

: ons 4. feb 2009 22:28
af klaus meyland
er der nogen som ved om denne fisk går i koraller sor den er jo i familie med sommerfuglene.
hvad er jeres erfaringer med den og kan man holde flere sammen
Chelmon rostratus

Re: går denne fisk i koraller

: ons 4. feb 2009 22:30
af thyme
Nej den skulle være reefsafe. Men den er dog meget svært glad for rørorme, og når de er væk kan den være svær at fodre. Den skulle også tage glasroser

Re: går denne fisk i koraller

: ons 4. feb 2009 22:34
af Thue
Har haft en den den var glad for rør orm, stjerne polypper og muslinger :naughty: så helt reef safe vil jeg ikke sige den er

Mvh Thue

Re: går denne fisk i koraller

: ons 4. feb 2009 22:35
af Lars S
Ja lidt, den kan være meget svær at få til at tage tør eller frossen foder, den tager bla. rørorme, vifteorme osv.

Det er en meget go' ide, hvis akvariet har kørt i land tid og der er en masse pods i akvariet.

Men altså den kan være svær, og dør tit efter ca. 1/2 års tid. desværre, jeg har også selv prøvet den, sød sjov fisk, men det er ( var ) det den tog også :(

Klaus : hold dig fra den :be: med mindre at du er 110 % sikker å at den tager frost og / eller tørfodre, køb den IKKE som ny importeret.

Re: går denne fisk i koraller

: tors 5. feb 2009 00:53
af theomi
Inden du køber den så vær sikker på at den spiser frosent foder

Re: går denne fisk i koraller

: tors 5. feb 2009 01:45
af mads-fisk
Det er en sommerfuglefisk og dens mund er bygget til at plukke koralpolypper fra SPS.
Denne kropsbygning vil i sig selv betyde, at den også vil udnytte sine muligheder efter en vis tid. Det kan tage et par timer eller et par år, men fælles for alle succestilfælde jeg har hørt om i forhold til C. Rostratus, er at de går i gang med korallerne efer en vis tid.
Dog vil jeg til denne fisks forsvar sige, at den sjældent kaster sig over én bestemt koral, så har du et bredt udvalg af SPS, vil den samme koral sjældent blive angrebet i et omfang, der har videre betydning for dens overlevelse.

Hvad angår opstartsfodring af C. rostratus har jeg gode erfaringer med at vride en grov filtersvamp i frostfoder for derefter at lægge svampen ned i akvariet. På den måde kan pincetten gå og plukke foderet ud af svampen, istedet for at tage det fritsvævende i vandet, som de ofte har problemer med.

Re: går denne fisk i koraller

: tors 5. feb 2009 18:33
af klaus meyland
tak for de gode indlæg drenge :K :K
jeg havde den for 3-4 år siden (før jeg fik koraller) og der var jeg glad for den men den døde nok pga dårlig vand kvallitet.
de fleste af mine sten har jeg haft i 4 år så de skulle være rimlig levende men der er da nogle nye stan i så dem må den svømme lidt uden om lidt endnu :beer: :beer:

Re: går denne fisk i koraller

: tors 5. feb 2009 19:04
af klaus meyland
kan man have flere af dem sammen ? :wink:

Re: går denne fisk i koraller

: tors 5. feb 2009 19:14
af Lars S
klaus meyland skrev:kan man have flere af dem sammen ? :wink:
De gør ikke hinanden noget.

Men Klaus, tænk dig nu rigtigt om :be:

Det er helt sikkert en sød og sjov fisk, men den kan være meget svære at holde i mere end 1/2 - 3/4 år.

Re: går denne fisk i koraller

: tors 5. feb 2009 19:25
af klaus meyland
jeg kunn godt finde på at købe 2 stk og 2 naso'er er ikke helt sikker på hvad det skal være for nogen :sneaky2:

Re: går denne fisk i koraller

: fre 6. feb 2009 00:41
af Johnny
klaus meyland skrev:jeg kunn godt finde på at købe 2 stk og 2 naso'er er ikke helt sikker på hvad det skal være for nogen :sneaky2:
det lyder lidt vildt