Side 1 af 1
Kuglehane uden kugle...
: tirs 27. jan 2009 12:03
af pernoe1
Hejsa.
Jeg har fundet ud af at jeg har en kuglehane, hvor kuglen mangler. Den er limet fast og kan ikke
bare skiftes...Kan man købe en ekstra kugle, og hvordan f.... får man den ind? (den anden må vel
være kommet ud på en måde...)
Mvh Christian
Re: Kuglehane uden kugle...
: tirs 27. jan 2009 12:11
af Johnny
tror ikke det kan betale sig af rode med
Re: Kuglehane uden kugle...
: tirs 27. jan 2009 12:29
af Carsten
Som Johnny skriver kan det ikke betale sig at rode med. Selom dimisionerne udvendigt er de samme, er det langt fra sikkert at de passer indvendigt. Og løse kugler er nok en så special vare at den skal leveres fra fabrikken. Og så bliver det billigere at købe en ny hane
Re: Kuglehane uden kugle...
: tirs 27. jan 2009 13:53
af pernoe1
Jeg har købt en ny hane, men kan ikke få den gamle af...den er limet godt fast...har prøvet at sætte den nye hane i forlængelse af, men den kommer til at sidde langt nede i sumpen.
Re: Kuglehane uden kugle...
: tirs 27. jan 2009 14:13
af Hougaard
Nedstryger, et par pvc samlinger - så er du kørende igen !
Re: Kuglehane uden kugle...
: tirs 27. jan 2009 16:07
af mads-fisk
Du kan vel bare skrue de to omløbere, som er limet til dine rør, af selve hanen, hvor kuglen også burde sidde, og så nøjes med at erstatte denne del.
Ikke at du vil kunne få denne del billigere end en hel ny hane, men det skulle da i hvert fald ikke være videre besværrligt.
Re: Kuglehane uden kugle...
: tirs 27. jan 2009 17:27
af Hougaard
mads-fisk skrev:Du kan vel bare skrue de to omløbere, som er limet til dine rør, af selve hanen, hvor kuglen også burde sidde, og så nøjes med at erstatte denne del.
Ikke at du vil kunne få denne del billigere end en hel ny hane, men det skulle da i hvert fald ikke være videre besværrligt.
Der findes desværre haner med kun en "indbygget" union, så den skal limes i den anden ende ,,,
Re: Kuglehane uden kugle...
: tors 29. jan 2009 00:02
af Hobbyakvaristen
de kuglehaner vi bruger på job kan kuglen skiftes, men om d har den ønskede effektved jeg ik da vi skifter hele hanen.
men kuglen kan skubbes ud i den ene ende, den har en slids der hvor håndtaget går ind og påvirker den.
hvis den har omløbere i begge ender er d vel bare at tage den ud og giv den en slag.
Re: Kuglehane uden kugle...
: tors 29. jan 2009 00:17
af DDT2
skal lige siges det langt fra kan betale sig at skifte kun noget fx kulgen da den sjældent vil tætne igen pga slidtage men flere skriver så skift hele hanen selvom det er besværligt. Ved abre fra arbejdet af at de i meget få tilfælde bliver tætte. Det er jo kun arbejdet med det der er besværligt. prisen for nyt fittings er jo ikke noget der er værd at snakke om

held og lykke med arbejdet
