Side 1 af 1
Ph falder ved tilsætning af syre?! hvorfor!
: ons 21. jan 2009 21:06
af -Bagger-
Hej.. har en Ph der ligger nede på 8, og vil gerne hæve den op til 8.3 igen.. så tænkte, hurra, det er nemt, stilsætter bare en mild syre, så kommer den op, hældte en danskvand (inkl. Co2) i vandet, men nej, det hævede ikke PHen den faldt nærmest.. har hørt det fra flere steder at når man bruger Co2 falder PHen (sikkert tit fordi det er gennem en
kalkreaktor) men hvorfor hulen mon PHen falder ved at man tilsætter syre? Opløser det mere kalk og derfor den lavere PH eller hvorfor mon?
Re: Ph falder ved tilsætning af syre?! hvorfor!
: ons 21. jan 2009 21:09
af thyme
Jamen en syre er jo defineret som at have en lav ph, så det er da klart den falder!
CO2 er også en syre! Calcium er basisk, og opløses derfor ved at tilføre den syre.
Re: Ph falder ved tilsætning af syre?! hvorfor!
: ons 21. jan 2009 21:10
af Olsen
Syre har lavere pH end vand.
Base har højere pH end vand.....
Re: Ph falder ved tilsætning af syre?! hvorfor!
: ons 21. jan 2009 21:14
af -Bagger-
Nårh ja for hulen havde lige overset skalaen er omvendt.. DOH DOH!! ... kan man så bare hæve Ph ved at tilsætte noget kalk?
Re: Ph falder ved tilsætning af syre?! hvorfor!
: ons 21. jan 2009 21:31
af Lars M
Ja i princippet. Kalkwasser altså kalciumhydroxid (købes hos din akvariehandler) 1 tsk i 1 l. vand. Lad det bundfælde og tilsæt kun vandet uden bundfald. Det har en Ph på ca. 12-13 altså meget basisk.
Tilsæt MEEGGEETT langsomt ad flere omgange. Hæv ikke Ph for hurtigt, så går det rigtigt galt. Du kan få kalkudfældning i yderste konsekvens.
Derefter kan du begynde at finde årsagen til at din Ph falder.
Re: Ph falder ved tilsætning af syre?! hvorfor!
: ons 21. jan 2009 21:37
af -Bagger-
Hrmm okay sådan tak

men hvad kan da sænke Ph? Troede bare det var en naturlig ting, når kalkalgerne nu vokser, at vandets ph derfor ville nærme sig neutral (pga. mindre kalk i vandet)?
Re: Ph falder ved tilsætning af syre?! hvorfor!
: ons 21. jan 2009 21:41
af Lars M
Hvad tilsætter du for at holde din Ca og Kh oppe???
Det er jo klart at når der bliver et forbrug af Ca f.eks. når kalkalger eller
koraller gror, så skal der tilsættes, for at holde ligevægten i orden.
I øvrigt svinger Ph med en døgnrytme, således at den er lavere om natten. Min svinger mellem 7,9 og 8,3.
Re: Ph falder ved tilsætning af syre?! hvorfor!
: ons 21. jan 2009 21:43
af -Bagger-
Jeg tilsætter noget fuldt opløseligt calcium som pulverform.. men kunne da godt være jeg skulle prøve måle flere gange hen over dagen så

I skal ha mange tak for jeres hjælp!