Side 1 af 1
Uskiftning af t5 indemad
: ons 7. jan 2009 09:39
af mcnats
Jeg formåede at tabe min Shin Mao (113 l) lyskasse med 3 x 36 t5 rør ned i bajlen så lyset i det ene rør gik. Selve røret virker fint så indenmaden, ballsten, eller hvad det kaldes må være det der er gået i stykker. Kan man købe noget enkeltvis der kan sættes i kassen istedet så jeg ikke behøver at købe en ny lamp. Det behøver jo ikke at være nøjagtig det samme, der gør heller ikke noget hvis der skal bruges andre rør eller dioder.
mvh
Jonas
Re: Uskiftning af t5 indemad
: ons 7. jan 2009 10:40
af Hougaard
Yeps, T5 ballaster kan købes hos enhver elektriker, hvis du er i KBH så ligger planteimporten også inde med dem.
Re: Uskiftning af t5 indemad
: ons 7. jan 2009 11:14
af Carsten
Men 36 watts T5 mener jeg aldrig at have hørt om.
Er det de der kompact rør??
Re: Uskiftning af t5 indemad
: ons 7. jan 2009 11:30
af Hougaard
Godt set Carsten, det er PL rør der benyttes i et Shin Mao Så kan f.eks. benyttes Interpet controller (kan købes hos
www.korallen.dk ) til det.
Re: Uskiftning af t5 indemad
: ons 7. jan 2009 12:59
af mcnats
Det er nogle dobbeltrør, men det behøver jo heller ikke at være de samme. Men de skal selvfølge kunne sættes fast i kassen, og sluttes til ledningerne. Det skal sige at jeg overhovet ikke har forstand på den slags.
Re: Uskiftning af t5 indemad
: ons 7. jan 2009 13:15
af Hougaard
mcnats skrev:Det er nogle dobbeltrør, men det behøver jo heller ikke at være de samme. Men de skal selvfølge kunne sættes fast i kassen, og sluttes til ledningerne. Det skal sige at jeg overhovet ikke har forstand på den slags.
Hvis det var mig, ville jeg købe nogle Interpet ballaster fra korallen, klippe deres fatninger og sætte dem samme med ledningerne fra din lampe.
Men hvis jeg ikke kendte en del til strøm og den slags ville jeg få nogen med erfaring til at gøre det mig.
Re: Uskiftning af t5 indemad
: ons 7. jan 2009 17:13
af mcnats
Re: Uskiftning af t5 indemad
: ons 7. jan 2009 19:13
af Hougaard
Lige præcis, hvis det kun er til et rør ballasten er gået, ellers er der en dobbelt
Re: Uskiftning af t5 indemad
: ons 7. jan 2009 19:25
af mcnats
Der er 3 individueller ballaster (vil jeg tro det er), og kun den ene der er gået. Du skal have mange tak for hjælpen