Side 1 af 1
buble hjul på eheim pumpe?
: fre 7. nov 2008 18:13
af kenneth olsen
Hey,
kan ikke rigtig få min Eheim pumpe til at løfte vand op i skummeren ( har et aqua reef 500 fitler system )
Har skilt pumpen ad og taget hjulet ud med den lille mølle der laver bubler.
Kan problemet være at selve hjulet ik sidder fast på magneten.. ? de køre bare rundt uafhænig af hinanden..
( på billedet har jeg taget den pind ud der sidder indeni. )
nogen der kan hjælpe mig?
Re: buble hjul på eheim pumpe?
: fre 7. nov 2008 18:47
af Nolan
Det skal kun kunne drejes ca. en kvart omgang, før det skal "gå i indgreb" og følges med selve magneten.
Hvis de to dele kan dreje uafhængigt hele vejen rundt, er der noget galt.
/Kim
Re: buble hjul på eheim pumpe?
: fre 7. nov 2008 18:48
af Hobbyakvaristen
normalt når magneten på rotorhjulet bliver påvirket vil den trække rotoren m rundt, så d må være der problemet er. ny rotor
Re: buble hjul på eheim pumpe?
: fre 7. nov 2008 19:43
af kenneth olsen
Det er ikke en ny pumpe... har ikke brugt den i et par år... men så tror jeg at jeg vil prøve at lime dem sammen.. mente nok de ikke skulle side løst på hinanden..
tak for hjælpen..
Re: buble hjul på eheim pumpe?
: fre 7. nov 2008 21:44
af bio
Som Nolan siger skal de side løst, de skal bare ikke kunne dreje hele vejen rundt...
Re: buble hjul på eheim pumpe?
: fre 7. nov 2008 22:13
af Nolan
Pumpen kan ikke starte, hvis du limer den fast. Der sidder en tap på akslen, som ligger i en udfræsning på rotoren. Fræsningen er bred nok til at rotoren kan rotere en kvart omgang, før den "får fat". Dermed kan pumpen lige nå at rotere en smule, før der kommer modstand fra rotoren.
Det er nok tappen, der er knækket ?
/Kim
Re: buble hjul på eheim pumpe?
: man 10. nov 2008 21:38
af kenneth olsen
Nå.. har prøvet at lime hjulet fast, og det har hjulpet.. nu løfter den vandt helt op i skummeren.
Problemet er også at den ikke vil suge luft. der er knækket et stykke af luft røret af, og har forsøgt at fixe det med uden held, så jeg er nok ude i nu at jeg skal have fat i en ny pumpe der kan bruges til den
skummer.. nogen der har et forslag på hvad det ku være for en.. ? ( en der kan kobles direkte på skummeren som selv trækker luft )