Side 1 af 1
Lydløst overløb til sump.
: tirs 4. nov 2008 11:11
af kongsumsar
Hvordan laves der et overløb til en
sump der med garanti ikke larmer.
Jeg er ude efter den mest lydløse møde at konstruere et overløb på.
Håber der er nogen af jer der har et godt design.
Det kommer til at handle om et 112L akv og 45L
sump.
Re: Lydløst overløb til sump.
: tirs 4. nov 2008 11:21
af Carsten
En Durso er nok løsningen.
Lav en søgning, på forummet og masser af svar vil komme frem.
Re: Lydløst overløb til sump.
: tirs 4. nov 2008 11:32
af Musiker
Mest lydløse løsning er jeg 100% på er den jeg bruger...
På hovedrøret (det med hullerne) er der monteret en Kuglehane som er justeret således at der ikke trækkes luft med ned, men vandet blot synker på samme måde som det gør i starten når man hiver proppen på et badekar..
Tricket er derudover at justere højden således at det ikke risler når vandet render ned i overløbet - Det er nu ikke så svært, men er ISÆR vigtigt hvis man skal tisse når man høre en rislende bæk, hehe
Jeg kunne ikke få min durso stille nok.. Har ikke prøvet den anden type (Som jeg ikke kan huske hvad hedder) - fordi der ikke er så god plads i overløbet til den.. Måske jeg giver den et forsøg på det nye..
Ulempen ved ovenstående er at det indimellem lige skal efterjusteres og det kræver lidt øvelse at stille højden (Sprit markering på glasset hjælper med og se om vandstanden er konstant).
/henrik
Re: Lydløst overløb til sump.
: tirs 4. nov 2008 11:35
af herzberg
Jeg har durso og mit nedløb er 100% stille, det kan overhovedet ikke høres.
Re: Lydløst overløb til sump.
: tirs 4. nov 2008 11:36
af Musiker
@Herzberg.. Kan du lave et billede af dit setup - Jeg prøvede forskellige løsninger uden succes? Der gik ikke længe inden det gurglede løs igen..
Re: Lydløst overløb til sump.
: tirs 4. nov 2008 11:43
af Brian C
er det hofer gurglebuster du tænker på
jeg kører selv med en durso, og den er lydløs, tilgengæld larmer det fra sumpen hvor vandet kommer ud
Re: Lydløst overløb til sump.
: tirs 4. nov 2008 12:22
af herzberg
Musiker> Det er lidt svært, da overløbet er dækket til. Men det er et helt standard durso. Det kræver en del fintuning i starten for at få til at køre ordenligt.
Brian C> Udløbet skal blot være lige under vandoverfladen, så burde der ikke være noget larm.
Re: Lydløst overløb til sump.
: tirs 4. nov 2008 12:49
af Musiker
Jep brian - Gurglebuster er vist navnet.. Takker
Mhh ja jeg prøvede sku flere forskellige og i ret lang tid.. Men jeg havde allerede det andet system til at køre inden jeg prøvede med en Durso, så jeg var måske heller ikke super tålmodig med det.. Vendte blot tilbage til det jeg havde..
Well når det nye system kommer op, vil jeg give det endnu et forsøg, både med den almindelige durso og hofer'en..
Ville jo være meget rart med en løsning som ALDRIG kræver justering.. Pt justere jeg overløbet et par gange i kvartalet og det er for at undgå rislelyden når vandet løber ned i overløbet.. Så det er ikke helt uoverkommeligt at gøre..
/Henrik
Re: Lydløst overløb til sump.
: tirs 4. nov 2008 13:16
af Stefan
Jeg har også forsøgt mig med durso et par gange og har også droppet den idé. Jeg havde dog noget mere held med hofer gurglebusteren, som dog ikke kunne følge med længere, da jeg fik ny
returpumpe. Jeg er derfor endt med en løsning, som minder meget om den Musiker kører med.