Side 1 af 1

Spørgsmål andgående vand

: søn 21. sep 2008 18:39
af miamus
hey
har et spørgsmål andgående om hvis man har indkørte sten. hvor længe skal vandet være i baljen inden man kan putte fisk og koraller i. tænker på om der er indkøring fase når stenen har været i et andet akvarie i et år..

Re: Spørgsmål andgående vand

: søn 21. sep 2008 19:25
af UrbanSage
Der vil nok gaa et par dage foer jeg ville tilsaette fisk.
Hvis stenene ikke har vaeret ude af vand i mere end 10 minuter ville jeg ikke vaere saa bekymret.

Men paa den anden side saa vil det naturlige fauna i akvariet vaere meget mere modent hvis du lader det hele sidde uden fisk og koraller i 3-4 maaneder ;)

Re: Spørgsmål andgående vand

: søn 21. sep 2008 19:51
af miamus
okay har bare et problem så. for det akvarie jeg har købt. er der fisk i. men så må jeg se om jeg kan finde en løsning på det osse :(

Re: Spørgsmål andgående vand

: søn 21. sep 2008 20:48
af thyme
Hvis stenene bliver transporteret under vand er det jo ikke et problem. Jeg har flyttet mit akvarium 2 gange uden nævneværdige problemer

Re: Spørgsmål andgående vand

: man 22. sep 2008 05:30
af Anette
Ved også der er flere der har flyttet et helt akvarium med succes. Nu ved jeg ikke hvor meget erfarring du har med saltvand, men det største "problem" bliver nok de obligaoriske bummerter som vi alle laver i opstartsfasen af den ene eller anden art. Det være sig ovefodring, forkert saltblanding, panik over vandværdier, skummerindstillinger... You name it..
Disse er altid "sjovest" at lave så længe man ikke har dyr eller koraller i akvariet endnu.
Men held og lykke med det! :h Lækkert ikke at skulle vente ½ år på det ser rimelig ordentligt ud :wink: