Side 1 af 1

det første liv og kvalitet af levende sten

: fre 29. aug 2008 08:41
af T-Svendborg
modtog de første levende sten i går, fik dem samme dag som forhandleren modtog dem fra grosisten fra indonesien.
så mere friske kan de næsten ikke blive, men synes ikke rigtig jeg så så meget liv i dem da jeg slukkede lyset i går aftes ventede et stykke tid og lyste ind, men ingen liv og se.
så tænker lidt på om de er færdige de sten eller om der er håb endnu.

Re: det første liv og kvalitet af levende sten

: fre 29. aug 2008 08:44
af spax
Der skulle nu nok være håb endnu, de skal lige komme sig efter den tur. Der kan sikkert godt gå et par dage.

Re: det første liv og kvalitet af levende sten

: fre 29. aug 2008 08:52
af T-Svendborg
ja det er desværre ikke sådan historie som jeg har læst alle andre steder, med at det har væltet frem med liv, men det får et par dage, så må vi se:)

Re: det første liv og kvalitet af levende sten

: fre 29. aug 2008 09:00
af spax
Det skal nok komme, men ja prøv at give det et par dage, ellers må du lige en tur tilbage til forhandleren:-)

Re: det første liv og kvalitet af levende sten

: fre 29. aug 2008 09:10
af Carsten
En levende sten, kan meget let miste det meste af det liv som er i dem undervejs.
Selvom du har hentet stenene så hurtigt som det var muligt. Er der ingen som siger at stenene ikke har været flere dage under vejs. Eller har ligget hos exportøren i lang tid. Har set billeder hvor de levende sten ligger i store dynger, og bliver oversprøjtet med saltvand. Det er vel heller ikke den mest måde at holde liv i det som er i stenene af højee liv.
En stor del af det liv som er i stenene når de ankommer, er heller ikke lige det mest ønskværdige. Søknælere og alverdens former for krabber.

Re: det første liv og kvalitet af levende sten

: tirs 2. sep 2008 18:07
af Dan Binderup
jeg har fået levende sten fra medimport to gange, de er begge gange blevet hentet samme dag de landede i Danmark. den ene gang, var de helt levende af forskelligt kryb, anden gang var der næsten ikke noget makroliv, men begge sendinger var sten af fremragende kvalitet, så jeg tror det er meget svingende. Min pointe er at stenene bliver hverken dårligere eller bedre af at der er massere af makroliv. Og som Carsten også nævner følger der massere af ikke reefsafe skabninger med de levende sten.
Hvis stenene ellers er flotte og porøse skal du vist bare være tilfreds.