Side 1 af 1

Eremit krebs contra snegle

: søn 10. aug 2008 21:25
af Dragefisken
Jeg kunne godt tænke mig at vide hvor mange af jer der har succes historier med at have både eremit krebs og snegle sammen. VIl eremit krebsne ikke angribe sneglene eller hvad? Hvis man ikke kan have dem i samme akvarie havde jeg tænkt mig at smide eremit krebs i sumpen mens jeg har sneglene i akvariet, burde det ikke kunne fungere?

Hvad er jeres erfaringer.

mvh
Niels

Re: Eremit krebs contra snegle

: søn 10. aug 2008 21:30
af vestergaard
jeg købte i sin tid 10 erimitter, og 10 sand snegle. det gik fint i et stykke tid,men idag går de fleste erimitter rundt med giraf skjold på,de stammer fra sneglene. så min erfaring er negativ desværre.

Re: Eremit krebs contra snegle

: søn 10. aug 2008 21:55
af Engelquist
samme her- fangede til sidst eramiterne fordi de ikke kunne lade sneglene være i fred..

Re: Eremit krebs contra snegle

: søn 10. aug 2008 22:00
af Bosse
solgte også mine erimitter af samme grund

Re: Eremit krebs contra snegle

: søn 10. aug 2008 22:33
af Mickey
Tror det kommer an på hvilke eremitter du har, om der er tomme snegle huse nok og om du foder dem hvis der ikke er mange alger de kan spise. Jeg har både snegle(turbo, orange plettet turbo) og eremitter (calsinus elegance, paguristes), jeg har ikke mistet nogle snegle i nu, de har godt nok kun gået ca. to måneder sammen.
Hvis det kun er fordi de du skal have fjernet alger, ville jeg nok kun købe snegle da de er mest effektive, jeg købte mine fordi de er meget sjovere at se på i opstarten ind snegle.

Hilsen Mickey

Re: Eremit krebs contra snegle

: man 11. aug 2008 08:19
af Lasse
Jeg har haft 2 blåbenet erimitter til at gå sammen med 6 snegle af diverse slags og størrelser i 6 måneder uden problemer (endnu :be: ).

Vi har ekstra skaller i akvariet, og vi fodrer erimitterne med musling/blæksprutte/reje enten på en klemme eller med hånden. Kæresten elsker den mindste af erimitterne, den bliver helt vild når man holder et stykke reje ned til den med fingrene, man kan blive i tvivl om det er fingrene eller rejen den vil ha.

Men jeg er dog forberedt på at erimitterne måske snupper en snegl eller to, men pga. underholdningsværdien beholder vi helt sikkert erimitterne uanset.

Re: Eremit krebs contra snegle

: man 11. aug 2008 10:16
af Dragefisken
Mange tak for alle svar. Jeg tror jeg holder mig til kun at have eremit krebs i min sump så burde de ikke kunne få fat i mine snegle oppe i akvariet. Jeg er stadig meget nysgerig om der er nogle der har holdt eremit krebs og snegle sammen i en længere periode.

Re: Eremit krebs contra snegle

: man 11. aug 2008 10:30
af Hyldager
Nu er jeg jo ny i saltvandsverdenen, så spørger nok dumt. Men hvad er fordelen ved den ene kontra den anden? Kan man nøjes med den ene?