Side 1 af 1

Grønne alger..

: man 4. aug 2008 10:38
af Dezon
Hej..

nu har jeg fjernet mine grønne alger engang, ved at pille det af og suge men jeg kan ikke få mine sten helt rene, har også forsøgt at bruge en neglebørste på dem i noget andet saltvand.. Her kommer mit spørgsmål så, nåh nu jeg har sluppet af med dem en gang, og de så kommer til bage igen :( er der ikke noget man bare kan hælde i vandet som med ferskvand? for jeg tror der er lidt for meget til en søhare eller 3 ermitkrebs eller turbosnegle


KØBES
SØHARE (nær herning)
EREMITKREBS (nær herning)
TURBOSNEGLE (nær herning)
ps har ingen bil

Re: Grønne alger..

: man 4. aug 2008 11:56
af Lars S
Det er jo for meget næring af en art der giver dig de alger.

Jeg har prøvet 2 søhare - dem mener jeg er noget opreklameret, de kunne slet ikke fjerne noget at betydning, men derimod en xxxl eremits krebs den ku' :wink: den er din for 50.- den er flot rød og stor, huset er ca. 5 cm. i diameter :W

Re: Grønne alger..

: man 4. aug 2008 12:06
af William Jr
- Det nytter ikke at indsætte et dyr til at fjerne uønsket algevækst. Da vil årsag til algevækst blot returnere til akvariet, i form af nu at være blevet til ekskrementer... Og kredsløbet starter forfra!

Du er nødt til at finde årsag til algevækst! Ellers vil det altid befinde sig i systemet, i et eller andet kredsløb...

Re: Grønne alger..

: man 4. aug 2008 12:47
af mastou
Lars S skrev:Jeg har prøvet 2 søhare - dem mener jeg er noget opreklameret, de kunne slet ikke fjerne noget at betydning
Du har nok fået fat i en forkert art. Den jeg fik som hitch hiker var en Dolabrifera dolabrifera og den tager f.eks. ikke makro-alger men gerne film-alge (som dem der kommer på glasset). Derimod skulle en som Dolabella auricularia spise flere forskellige typer makro-alger (både brune, røde og grønne)...så det gælder om at finde den rette art :wink:

/Magnus

Re: Grønne alger..

: man 4. aug 2008 14:48
af Dezon
det er sådan nogen grønne alger som man kan se deres "grene" og "skelet" og de er rimlige seje, men ikke fedet eller slimet, ligner lidt dem som man kan se i divs. kalk søer..

se billede

Re: Grønne alger..

: man 4. aug 2008 16:00
af Nolan
... ahhhhh - Bryopsis ....

Dér gør en Dolabrifera dolabrifera ihvertfald god gavn. Mit blev støvsuget på et par uger af 5 stk af disse.

/Kim

Re: Grønne alger..

: man 4. aug 2008 18:56
af Dezon
super tusinde tak for det, så må jeg til viborg eller et og andet for a få sådan nogle