Den pågældende skummer købte jeg i Tyskland hos Hobbyriff.
Prisen var ca. 1850 kr.
Inden denne skummer har jeg gennem flere år haft en Shuran Jetskim 150, som jeg faktisk har været glad for. I forbindelse med min sommerferie i år, fik jeg lavet mine foderpakker alt for store, så staklen, som frivilligt havde tilbudt at fodre mit akvarium, kunne kun se til at akvariet på de 16 dage jeg var væk, forvandlede sig til en vertikal græsplæne.
Den slags kan jo godt kalde på nye behov for udstyr
Tilbage til Skimmer Beast'en.
Skummeren ankom i en solid papkasse og var ualmindelig nem at samle. Her er virkelig tale om skummer for dommies

.
Alt man behøver er at samle skummerkoppen med selve korpus, samt forbinde pumpen til korpus med en fleksslange. Skummeren er nydeligt udført, men set i forhold til min gamle 4mm. solide acrylskummer er den meget "plastik'ket" i udførelsen.
Der er ikke megen godstykkelse; meen alligevel føles den alt i alt ret lækker i udførelsen.
Skummeren blev grundigt vasket og placeret i sumpen. Selve grundarealet på skummeren er meget lille og sammen med fleksslangerne gør det skummeren meget fleksibel i forhold til sumpens indretning.
I den meget sparsomme brugsanvisning 1/2 A4-side stod at skummeren ikke kunne forventes at virke før efter 72 timer.
Det vidste min skummer tilsyneladende ikke, da den begyndte at skumme efter ca. 8 timer.
Selve indstillingen på skummeren foregår nemt på den røde drejehane, som justerer vandstanden i skummern.
Det betyder at skummeren kan stilles til,at skumme utroligt tørt, nærmest pergamentagtigt.
Skummet fra skummeren kan når det er allermest tørt sidde i mange timer, før det klasker sammen og bliver til væske. Det betyder at sedimentet fra skummeren er meget mørkt og stærkt ildelugtende.
Til gengæld er der jo så ikke så meget af det, og med min erfaring, ved jeg ikke hvad der er mest effektivt, tyndt eller tørt sediment
Så er der det med lyden. Denne skummer er virkeligt meget lydløs når den er kørt ind. Der er ingen slubre eller snorklelyde overhovedet. Der høren kun en svag summen fra den i øvrigt meget lydløse pumpe. Denne har i sagens natur intet navn. Vi har jo med et produkt fra Østen at gøre.
Den samlede vurdering er, at det er en ualmindelig god skummer til prisen
Sammenlignes den med min gamle Shuran Jetskimmer 150, er det nok svært at give et endegyldigt svar om hvilken skummer der yder mest.
Til gengæld er der ikke så meget at rafle om på prisen. Jetskimmeren koster ca. 3650,- kr. Beasten ca. 1850,-
De angives til nogenlunde samme ydelse , hvilket vil sige et sted mellem 1000 og 1500l vand. Jetskimmerne angives dog op til 2000l, meen det tror jeg er i overkanten.
Og selv om der kan være nogle håndværksmæssige kvaliteter hos Jetskimmern, så dumper den nok i en pris/ydelses vurdering.
Så jeg vil ubetinget anbefale de, der skal købe ny skummer, at overveje en Skimmer Beast. Har man så et ekstremt behov for at føle noget tungt og gedigent kram, må man nok afreagere på naboens BMW.
Dette er ubetinget et godt køb.