Side 1 af 1

For meget cirkulation

: tors 10. jul 2008 15:20
af Mickey
Hej,

Jeg har lige købt en lille klovnfisk til mit 112 liter med indbyggede sump. Den ser rask ud og spiser også, men den holder sig meget tæt på overfladen lige over en af mine pumper, hvor der ikke er så meget strøm. Den prøver nogle gange at svømme lidt rundt, dog holder den sig kun til overfladen og svømmer hurtig tilbage igen, når der er for meget strøm.
Skal den bare lige vænne sig til mit akvarie og bliver mere nysgerrig efterhånden?

Hilsen Mickey

Re: For meget cirkulation

: tors 10. jul 2008 15:38
af herzberg
Tror bare du skal lade den "ride stormen" af...

Din fisk kan tolerere mere vandbevægelse end du lige tror.

Re: For meget cirkulation

: tors 10. jul 2008 15:58
af Mickey
Okay, lyder godt.

Re: For meget cirkulation

: tors 10. jul 2008 15:58
af Helena
Da mine klove blev flyttet til det de går i nu, brugte de tilsyneladende meget tid på at svømme mod strømmen fra den ene cirkulationspumpe, sammen med Chromisserne, de stod faktisk i kø, så meget sjovt ud, men de har desværre mistet interessen :rolleyes:

Re: For meget cirkulation

: fre 11. jul 2008 01:57
af kentborg
Hej Mickey


Jeg købte også en klovnfisk for længe siden, med det samme problem (hvis det er et problem :wink: ) som dig,
jeg var også nervøs på det tidspunkt :wink: min gik også i overfladen, det gør den ikke mere, jeg købte en klovnfisk mere, der var mere svømme glad, var det ligesom at den trak den førset klovnfisk med rundt i baljen, så den lærte at den skulle svømme rundt :biggrin: :biggrin: :biggrin:

prøv evt. at købe en mere (kun et forslag :biggrin: ) men jeg tror at det virker :wink:

som "herzberg" siger

Tror jeg også at du skal lade den "ride stormen" af!

Re: For meget cirkulation

: fre 11. jul 2008 11:45
af Mickey
Ja, har også tænkt på netop at købe en til som kan trække den rundt, tror det er lidt ensomt for den nu. Men mange tak for hjælpen alle.

Hilsen Mickey