Side 1 af 1

klovne og anenone

: tors 22. maj 2008 19:42
af melau
jeg skal ud og have de 2 første rigtige fisk til mit rsm i morgen. har bestemt mig for det skal være 2 klovne og en anemone til dem, men der er lige det problem jeg ikke aner en dyt om dem.
1. kan en klovn soise almendelig foder som jeg har til den ene fisk jeg har?
2. hvordanne skal en anemone passes
3. er det farligt for mennesker at røre en annemone som det er for fisk?
4. hvor hurtigt vokser en annemone? overvejer nemlig at købe to hvis de er meget små
5. hvordan sætter man bedst fiskene i vandet?

Mvh kim

Re: klovne og anenone

: tors 22. maj 2008 19:49
af -Bagger-
1. klovne spiser vist stort set alt ja, mine egne spiser i hvert fald, tørfoder, frostfoder (mange slags), noritang.
2. en anemone (hvis du ikke køber en eller anden mærkelig speciel en) passer stort set sig selv, den sætter sig hvor den kan li i akvariet, og behøves faktisk ikke fodres, mange vælger dog at gi den en halv reje i ny og næ, fordi det ser ret sjovt ud når den spiser.
3. det kan gøre lidt nas hvis du har åbne sår, men ellers vil det bare kradse lidt (igen alt efter art) men brug altid handsker alligevel, der kan være andet i akvariet du ikke ser, som ikke er rart at røre ved.
4. det er meget forskelligt!
5. stil posen i vandet, en 20-30 min. til det har tempereret, hæld herefter et par glas, fra akvariet op i posen, og vent lidt igen inden du klipper hul i posen, og lader fiskene finde ud i akvariet selv.

Re: klovne og anenone

: tors 22. maj 2008 19:54
af melau
hvor meget kan den flytte sig en anemone? kan den komme over sandet? og kan den kravle på stejle skråninger?

Re: klovne og anenone

: tors 22. maj 2008 20:02
af kimtil
Den kan sætte sig over alt..

ellers svæver den i vandet til den finder et sted den vil stå..

Re: klovne og anenone

: tors 22. maj 2008 20:07
af melau
ok hvad gør jeg så nør jeg får den hjem? skal den tilvændes? og hvor er det bedst at sætte den?

Re: klovne og anenone

: tors 22. maj 2008 20:30
af -Bagger-
den skal tilvendes på samme måde som fiskene ja.. men sæt den hvor du synes det ville være fint, du kan jo være heldig den bliver siddende, hvis ikke.. så er det nok alligevel lige meget.. så finder den selv et sted den kan li ;-)

Re: klovne og anenone

: tors 22. maj 2008 20:39
af thyme
Sørg for at den ikke nemt vralter ind i en pumpe! :)

Re: klovne og anenone

: tors 22. maj 2008 20:59
af melau
ja jeg må prøve mig frem

Re: klovne og anenone

: fre 23. maj 2008 21:20
af melau
så fik jeg købt 2 klovne og en anemone, de har nu været i akvariet siden kl 13, men mine klovne gider ikke være i den, de er ikke engang i nærheden af den. hvordan kan det være, klovnene er ca 4 cm store?
er der noget spicielt jeg skal holde øje med i forhold til anemonen? den ser lidt slatten ud, men kan det være fordi den lige skal sætte sig fast på stenen?

Re: klovne og anenone

: fre 23. maj 2008 22:08
af LarsD
Jeg har lavet præcis samme setup som dig; RSM, to klovne og en anemone.

Klovnene trives ganske fint, bortset fra at de er nogle hidsige bæster der bidder mig for et godt ord når jeg stikker lapperne i vandet. Det spiser dog ikke noritang, men ellers fejler appetitten ikke noget.

Anemone er en spøjs fætter. Jeg satte den, hvor jeg synes den sad bedst, men det var den bestemt ikke enig i. Den har kravlet lidt rundt siden da - mest omme bag stenene, hvor den ikke kan ses og ikke får lys :(

Nu er den slatten helt sammen og hænger på hovedet bag en sten og dingler. Jeg har opgivet at bygge om på stenene og på den måde flytte den frem i akvariet, da den bare smutter om bagved igen...

Re: klovne og anenone

: fre 23. maj 2008 22:17
af melau
min er hvor jeg satte den idag men måske den flytter sig. da lyset slukkede og kun dioderne lyste hoppede begge op i annemonen.
hvordan har du lavet nitratfilter på dit max??? gerne billede

Re: klovne og anenone

: lør 24. maj 2008 20:10
af LarsD
melau skrev:hvordan har du lavet nitratfilter på dit max??? gerne billede
ja, lige nu er det ikke særligt kønt ud, da det ligger ovenpå armaturet - normalt er det i underskabet, hvor der er skåret ud bagerst i pladen til at det kan sidde der. Problemet nu er, at slangerne er for korte til at nå op i bagkammeret, da skummeren nu sidder i venstre side af kammeret.

Det er et filter ligesom dette (uden monteringsgrejet): http://www.akvarieudstyr.dk/netshop/sho ... ?pid=37167 :h

Re: klovne og anenone

: søn 25. maj 2008 15:49
af melau
nu har annemonen flyttet sig, helt ned på bunden og lidt inden under en sten. er det godt eller sakll jeg prøve at sætter den op igen på en anden sten?

Re: klovne og anenone

: man 26. maj 2008 09:20
af Per A
melau skrev:nu har annemonen flyttet sig, helt ned på bunden og lidt inden under en sten. er det godt eller sakll jeg prøve at sætter den op igen på en anden sten?
Det er bedst at den selv finder en plads at sætte sig på.

Hvis ikke du er enig med dens valg kan du godt prøve at flytte den, men de er nogle autonome størrelser......... de bliver ikke, hvor de ikke vil være :wink:

Hvis du kan ændre dit flow i akvariet kan det muligvis påvirke dens valg.

Re: klovne og anenone

: man 26. maj 2008 10:10
af LarsD
melau skrev:nu har annemonen flyttet sig, helt ned på bunden og lidt inden under en sten. er det godt eller sakll jeg prøve at sætter den op igen på en anden sten?
Lyder som min anemone... :T

Af og til kigger den frem fra sit skjul, men jeg har efterhånden opgivet at få den til at makke ret. Forhåbentligt kommer den snart over sin trodsalder og sætter sig pænt på ærespladsen :W

Re: klovne og anenone

: ons 28. maj 2008 13:34
af StarF
når den sætter sig på en sten, så vent et månedes tid, til den sidder rigtig godt fast, og så sæt den der hvor du vil ha den, via at flytte stenen.. og sørg så for der ikke er alt for meget cirkulation osv omkring den (kommer self an på art)

sådan har jeg gjort ved min den store røde, og nu kan jeg sætte den hvor jeg vil uden den flytter sig! før gik den hele tiden rundt.

Re: klovne og anenone

: ons 28. maj 2008 14:05
af melau
tak det prøver jeg. men så er problemet bare den har sat sig fast på en skor sten :(