Side 1 af 1
Automatisk overløb - hvordan
: man 5. maj 2008 17:40
af Bass
På min kones arbejde har jeg sat et 720L saltvandsakvarium op. Sumpen er gemt af vejen i et lille rum og står på gulvet. De to dele er forbundet med et par slanger. Hvis strømmen afbrydes eller hvis det fordampede vand ikke er blevet efterfyldt løber overløbet tørt. Når så akvariet tændes igen skal slangen i overløbet sættes til at suge igen hvilket som oftest sker med vandet fra returløbsslangen. Jeg kan sagtens håndtere denne procedure, men min kones kære kolleger kan ikke.
Er der en smart måde hvorpå dette kan ske automatisk?
Re: Automatisk overløb - hvordan
: man 5. maj 2008 18:40
af Per A
Når returpumpen starter skal det vel ske automatisk!
En tegning eller et billed bliver nok en nødvendighed for at hjælpe dig!
Re: Automatisk overløb - hvordan
: man 5. maj 2008 21:17
af Bass
Jeg prøver lige om jeg kan få en tegning ind

Re: Automatisk overløb - hvordan
: tirs 6. maj 2008 07:51
af Nolan
Et hul i bunden af overløbet havde været en bedre løsning....
Med dét sagt, så kan du "holde på vandet" i nedfalds-slangen, ved at lave en vandlås - du fører røret op over den laveste vandstand du ønsker i overløbet og derefter nedad igen, så vandet skal falde over kanten for at løbe ned i sumpen.
Alternativt køber du en overløbsboks.
/Kim
Re: Automatisk overløb - hvordan
: tirs 6. maj 2008 21:14
af Bass
Skal en overløbskasse ikke suges an eller hvordan er det med den?
Re: Automatisk overløb - hvordan
: tirs 6. maj 2008 21:21
af Nolan
Bass skrev:Skal en overløbskasse ikke suges an eller hvordan er det med den?
Ikke hvis den er konstrueret korrekt.
En overløbsboks kan konstrueres på flere måder:
1. En lukket udgave der er konstrueret, så den ikke kan tømmes af nedløbsrøret (der står altid vand tilbage i selve overløbet). Det er min erfaring, at denne type let samler luftbobler og derfor pludselig stopper med at løbe.
2. En åben udgave, hvor returpumpen eller en separat pumpe, suger luften ud ad overløbet og dermed starter det. Denne udgave bruger jeg selv.
Jeg har dog tænkt mig at lave huller i min næste balje, da det, alt andet lige, er mest driftsikkert. En tilstoppet sugeslange betyder at overløbet ikke selv starter op efter en strømafbrydelse og så har man en død returpumpe, når man kommer hjem fra arbejde. Been there, tried that...
/Kim
Re: Automatisk overløb - hvordan
: ons 7. maj 2008 16:55
af Bass
Det er fint jeg prøver det med overløbskassen og en pumpe til at suge vandet ud med.
Tak for svaret.
Re: Automatisk overløb - hvordan
: ons 7. maj 2008 17:45
af thyme
Man kan vel sætte en sikkerheds kontakt på returpumpen og på den måde sikre sig at den aldrig løber tør uden at slukke selv
Re: Automatisk overløb - hvordan
: ons 7. maj 2008 20:06
af Dezon
Når nu emnet er oppe og jeg har lært det på den "hårde" måde, jeg skulle have lavet de huller til at starte med, så nu kan jeg tappe alt mit vand over i beholdere og mine LS
men efter som jeg nu skal til det så har jeg tænkt mig at min
sump skal være sådan her
er det korrekt mht. at der ikke står vand i gulvet hvis nu at strømmen skulle gå igen?? på den måde som jeg laver overløbet på??
Re: Automatisk overløb - hvordan
: tors 8. maj 2008 14:32
af C K K J
Ideen ser ud til at holde... Du skal bare være opmærksom på at sumpen ikke holder mere vand end den kan tåle at aftage det resterende overflade vand når pumpen stopper... Håber du forstår min hurtige visuelle forklaring

Re: Automatisk overløb - hvordan
: fre 9. maj 2008 06:59
af Dezon
er jeg klar over, derfor kommer der en lyskasse på med gummi lister i kanten så man kan sove trygt når det lyner og tordner

..