Side 1 af 1
En lille bunke billeder fra mit salt!
: søn 28. aug 2005 22:46
af buller1
Så fik jeg endelig min far overtalt til at tage et kamera med hjem fra hans arbejde..

Synes selv at det blev nogle meget fede billeder, når man tænker på det er første gang..
Kunne også godt tænke mig et id på tingene..

: søn 28. aug 2005 23:45
af Brian
Billede 1 - Kalkalger samt div svampe på sten.
Billede 2 3 5 - Knappolypper bedre kendt som Zoanthus sp.
Billede 4 - Xenia
: man 29. aug 2005 12:20
af AllanH
er det ikke noget med at der har været et billede oppe på forumet med en fisk der lever af svampe? den fisk der er magen til den der også er i akvariet i find nemo?

: man 29. aug 2005 12:28
af Carsten
Jo, Zanclus cornutus mener jeg gør det. Men flere af de store kejsere kan også lide dem.
: man 29. aug 2005 12:43
af AllanH
Yes.. det var lige den fisk jeg ledte efter.. hvad koster sådan en sag ?
: man 29. aug 2005 19:20
af Carsten
Hold dig langt fra Zanclus!!!! De er dødskandidater. Netop fordi de er føde specialtister, kan de være extremt svære at få til at overleve i mere end nogle få måneder. Der findes en anden som ligner den en smule, en vimpelfisk. De er langt mere hårdføre og koster ikke så meget.
: man 29. aug 2005 20:15
af Ronny
Hold dig langt fra Zanclus!!!! De er dødskandidater. Netop fordi de er føde specialtister, kan de være extremt svære at få til at overleve i mere end nogle få måneder. Der findes en anden som ligner den en smule, en vimpelfisk. De er langt mere hårdføre og koster ikke så meget.
Det er rigtigt at de kan være svære at få til foderet, men det kan lade sig gøre, jeg har selv en som den første uge ikke åd noget som helst men nu tager den artemia, mysis og alger. Den er stadig lidt tynd men i god bedring. Iøvrigt er det en meget flot fisk.
: tirs 30. aug 2005 11:03
af Tobber
Zanclus er min ynglingsfisk, har selv prøvet med et flot eksemplar. Dog uden held :O( efterfølgende har jeg læst en del om den. og er kommet frem til at det er spild af fin fisk at have den i vores akvarier, forøvrigt trives den bedst i stime.
Den er meget svære at få til at spise, dog har det lykkedes for nogle enkelte. Som ronny, men jeg tror han er en af få der heldig at få den til at spise artemia. eller andet foder som den normalt ikke lever af
Desuden skulle den være Frednings listen i nogle lande.
Så min menning er lad den blive hvor den hører hjemme, I havet.