Side 1 af 1

Harlequin og dannebro?

: man 31. mar 2008 22:25
af Hvidtfeldt
Har meget store planer om at få en Harlequin reje på et tidspunkt. Da jeg syntes de er vildt flotte.
Men kan de gå sammen med dannebros rejer? Mener godt de kan men er ikk sikker :P
Man kan sagtens give dem søstjerne fra vores egne strande. Men er der nogen der har prøvet det i praktis?
Høre gerne god råd ang. denne reje. (Harlequin)

Mvh. Daniel

Re: Harlequin og dannebro?

: man 31. mar 2008 22:28
af Carsten
Harlekin rejer skal holdes i par!

Re: Harlequin og dannebro?

: man 31. mar 2008 22:38
af Hvidtfeldt
Så uden en partner vil den dø?

Re: Harlequin og dannebro?

: man 31. mar 2008 23:04
af Lars S
Hvorfor skal de holdes parvis ?

Re: Harlequin og dannebro?

: man 31. mar 2008 23:27
af Carsten
Man ser dem altid kun i par.
Om de vil dø af at være alene skal jeg ikke kunne sige.

Re: Harlequin og dannebro?

: tirs 1. apr 2008 06:46
af Hvidtfeldt
Der står mange steder at de godt kan holdes i par. Men det er ikke nødvendigt. Men hvis jeg kan få en til at overleve så vil jeg da klart overveje en partner til den.

Re: Harlequin og dannebro?

: tirs 1. apr 2008 08:30
af Gramma440
De kan sagtens holdes sammen med Dannebrog-rejer. De er kun interesserede i søstjerner. Har fået en til at spise danske søstjerne-stykker også.

Re: Harlequin og dannebro?

: tirs 1. apr 2008 15:35
af Hvidtfeldt
Men Gramma440 du fangede bare nogen søstjerne og så frøs dem ned og gav den en når den lige så sulten ud? Og du skulle vel ikk have nogen søstjerne liggende?

Re: Harlequin og dannebro?

: tirs 1. apr 2008 21:27
af Gramma440
ja, jeg fandt nogle på stranden og fodrede med og resten frøs jeg ned og fodrede med når de var optøede. Den ene harlequin jeg har haft var rimelig hurtig til at lære at der var søstjerner i akvariet når jeg fodrede, den forsvandt dog kort tid efter, har min kometbars mistænkt for at have ædt den. Den næste reje jeg havde var lidt svære at få til at spise, men jeg tror det går med danske søstjerner, ellers er de ihvert fald også gode til at udrydde alle de små hvide søstjerne man nogle gange får ind med de levende sten.

Re: Harlequin og dannebro?

: tirs 1. apr 2008 21:42
af Hvidtfeldt
Lyder rigtig godt. Prøver lykken med en når jeg har skaffet mig nogen søstjerner. ;D