Side 1 af 1
Ctenochaetus tominiensis
: tors 31. jan 2008 19:23
af Killioten
Er der nogen der har erfaring med denne fisk Ctenochaetus tominiensis
http://www.reeflex.dk/dk/5/528/Ctenocha ... iensis.htm
Hvilke slags alger foretrækker den at guffe. Er den til de blågrønne, Diatomer og detritus ligesom eksemplevis C. striatus
: tors 31. jan 2008 19:29
af Stemus
Hej Henrik.
Jeg har haft min ca. 1 år og den guffer det hele.
Jeg har 5 arter af kiruger i baljen og jeg må sige at den Tominiensis jeg har, er den mest agresive af de 5.
Men lille og sjov fisk.
/Per
: tors 31. jan 2008 19:47
af Killioten
Jeg har lige fået den i dag, og den har i hvertfald fået en rimlig hård modtagelse. Min dværg kejser (Centropyge bispinosa) har gjordt hvad den kan for at gøre opmærksom på hvem der er kejser
Jeg har læst lidt i bogen Doktorfische af André Luty fra 1999 og her skriver han ikke ret meget om den, men der er et skema i bogen som beskriver de naturlige algetyper de forskellige arter hovedsagelig ernære sig af.
Slægten Ctenochaetus er beskrevet med 6 arter og ´de 4 af dem står detritus på menukortet.
C. binotatus og C. striatus har endvidere diatomer og blaualgen på menuen.
Derfor håbede jeg lidt at tominiensis også havde lidt de samme behov altså med andre ord en der "pudsede stenene helt fine"
: fre 1. feb 2008 12:51
af Per A
Skaber den ikke problemer ift. en gul kirug fordi den er gul?
Hvor lang tid er den gul?
: fre 1. feb 2008 21:46
af Killioten
der har ikke været ballade mellem min gule kirug og så tominiensis men dværgkejseren føre sig meget frem. Der er dog allerede faldt noget ro over det i dag.