Side 1 af 1
helt ny begynder hjælp:)
: tors 24. jan 2008 09:22
af alfa1
hej jeg har købt en peninsula 90 fra aqua medic 280 liter:)
jeg har sate livnesten og vand og salt og sand og det helle men har haft den i 5 dage nu og der sker igen ting med aliger hvad kan det være var min livnesten død??
og kan men brug vand fra have til sin salvandsakvarium?? hilsen alfsa1
: tors 24. jan 2008 09:42
af RedSea
hvad mener du med vand fra have? er det fra havet du mener? Ved faktisk ikke om man kan bruge det, men er sikker på at det ihvertfald ikke har den rette salinitet.
Hvor meget lys har du over? Hvor mange kg sten har du i?
: tors 24. jan 2008 09:46
af alfa1
har en 150w og har købt 25kg

men der jeg købt den kik der næsten 2 timmer føre jeg køm hjem men skal jeg vente eller??
: tors 24. jan 2008 10:03
af turbo-nick
hvor har du købt dine Levende sten ?? .. de kan ligge udenfor i et år og stadig være levende ..det hele kommer ikke på en gang nu har mit kørt i snart 4 måneder og jeg fik først et alge boom efter 2 måneder ca . men hvad mener du med om man kan bruge vand fra have. er det havet eller haven ??? for så vil jeg råde dig til ikke at gøre det ... du skal jo selv blande deet eller få fat i vand der er indkørt . og husk at måle nitrat og armonium den skal være på 0 inden du kan tænke på at putte noget i... TÅLMODIGHED ER DET DER SKAL TIL NÅR DET ER SALTVAND .. det er en meget langsom proces... men vent i 3 uger og se om der sker noget .. du kan ikke se at de levende sten bevæger sig eller noget .. kun om der begynder at "vokse" alger på dem .. og hvad med cirkulation .. det er også vigtig at du har nok af det ..
: tors 24. jan 2008 10:04
af foxtrot
man kan godt bruge vand fra havet, hvis man får vand langt udefra hvor der er godt dybt så mindsker man risikoen med diverse metaller osv. som ikk er godt for vores tropiske fisk.
jeg havde en chromis gående i en lille balje på ca. 20L hvor jeg havde hentet vand direkte fra stranden.
den gik i 5 dage hvorefter jeg satte den tilbage i akvariet igen uden problemer.
5 dage er ikk meget men havde det været skidt ville jeg ku se det ret hurtigt
: tors 24. jan 2008 10:10
af alfa1
jeg købt livne sten i klovnfisken og tak:) trør jeg skal give den tid:)
: tors 24. jan 2008 10:18
af turbo-nick
det er i hvertfald en god ide .. det er jo ikk den nemmeste og billigste hobby .-) den kræver tålmodighed og lidt penge som man altid kan bruge på fisk og koraller
min tålmodighed plejer at være stærk men da jeg startede mit op 530 liter .. så kom den godt nok på prøve ... med en masse bande ord og sur muleri var jeg tæt på at lukke lortet ned flere gange .. brugte 3000 p fisk sammen lagt og de gik alle hen og døde ... og der var intet at spore i vandet af spor stoffer og min PH værdi var også helt perfekt og mit salt og min temp osv . men efter jeg så fik mere cirkulation i så levede stenene op nu "blomstrer" de i fuld flor med flotte bukketer alger osv . som er kommet frem af sig selv ... MEN IHVERTFALD ALT HELD OG LYKKE .. med det

skriv hvis du har nogle spørgsmål eller noget .. jeg er selv nybegynder inden for saltvand så jeg kender det godt men masser af læsestof og lytte til andre og finde sin egne veje frem er også en god ting ...
mvh Nick
: tors 24. jan 2008 17:48
af Per A
Syntes det er en rigtig dårlig idé at bruge vand fra havet.........omkring Danmark er vandet fyldt med alle landmændenes beskidte restprodukter og alt mulig andet møj.
Brug vandet fra vandhanen evt gennem et RO anlæg, alt andet er fjollet

: tors 24. jan 2008 18:07
af Hvam
hvor har du købt dine Levende sten ?? .. de kan ligge udenfor i et år og stadig være levende
Det er da det værste sluder jeg inu har hørt, Det enste levende er en evt en regn orm.
Stenen må ikke komme under 20c så dør de, og skal helt transpoteres våde.
Vand fra havet kan godt bruges, nu hvor temp er lave er risikoen ikke så stor for at få grimme alger osv med ind i baljen. Jeg vil dog anbefale osmosevand.
: tors 24. jan 2008 19:12
af catdk63
Er du sikker på det ikke er et Percula 90?
Har du fået original skummer med og bruger du den?
: tors 24. jan 2008 21:20
af turbo-nick
Det er da det værste sluder jeg inu har hørt, Det enste levende er en evt en regn orm.
Stenen må ikke komme under 20c så dør de, og skal helt transpoteres våde.
ang. lev . sten ligge udenfor ... ALT FOLADT HVAM det skulle ikke forståes bogstaveligt .. det var pointe med at stene ikke er aktive og blomstrer lige fra dag 1 af .... så undskyld mit sludder .da ... alt forladt .. upsa
: tors 24. jan 2008 23:38
af alfa1
ok min sten var ude i to timer så det kan være det død, ja den heder Percula 90 fra aquamedic og ja til den orginel skummer
: fre 25. jan 2008 07:14
af martin
2 timer betyder ikke noget.