Side 1 af 1

Overvejer opstart

: søn 13. jan 2008 10:54
af MickSAnd
Hej allesammen!

Har gået med tanken om at starte et saltvandsakvarie op her det sidste års tid. Er vildt facineret af denne hobby, men der er lige noget jeg må have styr på først.
Jeg regner med at starte med et 240l, og en sump på ca. 128l der kommer til at stå i et skab under.
Da jeg lige pt bor i en lille lejlighed, vil jeg høre om evt. lugte fra sumpen og akvariet kommer til at genere en samt det støjmæssige derfra?

På forhånd tak
Andersen

: søn 13. jan 2008 11:04
af Jesper B
Et saltvandsakvarie lugter ikke men kan give noget fugt som man så kan fjerne på forskellige måder. Man kan vælge at købe de pumper og skummer som ikke larmer men det skal du nok bede andre om nogen bud på kan være

: søn 13. jan 2008 11:48
af Hvidtfeldt
Sumpen er osse med til at tage meget af lyden. KUn hvis du har defekte pumper og hvis dit overløb ikke er indstillet orden der kommer meget larm.

Re: Overvejer opstart

: søn 13. jan 2008 18:47
af Per A
MickSAnd skrev:Da jeg lige pt bor i en lille lejlighed, vil jeg høre om evt. lugte fra sumpen og akvariet kommer til at genere en samt det støjmæssige derfra?

På forhånd tak
Andersen
Der er forskellige opfattelser om hvad larm er.

Jeg har i min sejllads tid sovet ved siden af en LM 2500 gasturbine i månesdvis og sovet ganske fortrinligt.
Desværre er der folk der har et helt andet tærskel for hvad larm er.

Det bedste du kan gøre at tage ud til en i dit lokalområde der har et akvarie og dan dit eget indtryk.

: søn 13. jan 2008 19:13
af MickSAnd
Noget helt andet, jeg vil selv bygge mit møble, og vil høre om i har nogle erfaringer til, hvilket materiale (træsort osv.) der er nemt at holde i forhold til fugt, stabilitet osv.

Har været inde og læse lidt ang. mål på hjemmelavede møbler her på forummet. Vil en 70-80cm højde være for lille til sumpen? Samt hvor stor skal sumpen være hvis jeg som sagt regner med at starte et 240l akvarie?
Er helt ny inden for dette emne, så bær over med de lidt dumme spørgsmål :)
På forhånd tak

: søn 13. jan 2008 19:20
af martin
Jeg har bygget mit bord af mdf og stolper i fyr hvis jeg ikke husker helt forkert. Klik på linket i min signatur så kan du se billeder af det.

Mit bord er 65 højt hvilket er en fordel da vandet så ikke skal løftes så højt.
Sumpen skal mere eller mindre være så stor som du har plads til, men jeg vil sige at 60 l er minimum. Men det kommer meget an på din rørføring og hvilken skummer du vælger.

: søn 13. jan 2008 19:38
af MickSAnd
Det ser godt ud :)
Har været inde på http://www.akvarieudstyr.dk og se lidt på skummere. Hvad er forskellen på en udvendig-, indvendig og luftdrevne skummer? Og nogle forslag til en god skummer? Kan ligeså godt gøre det ordentligt første gang jo :)

: søn 13. jan 2008 20:05
af Hvam
Tunze skummer så rammer du ikke ved siden af, bare du vælger en der er ca 1,5 -2 gnage stører end dit akv.

Men der er også andre gode mærker Ratz og bobbelking
Der er rat tit gode skummer til salg her på forumet.

: søn 13. jan 2008 20:20
af spdiving
Nu hvor du gerne vil have en sump i underskab vil jeg lave stabet 70 cm højt det gør at du lige får lidt mere plads når nu du skal inrette med skummer + div andet udstyr.
En skummer der står i sump larmmer mindre det ved jeg af erfering men det er også nogle år siden jeg har prøvet andet end skummere der ikke står i sump så måske er der sket noget siden i udviklingen.
Jeg har et akavrie hvor jeg har trukket sumpen ud i et skab bag stuen så jeg har intet larm overhovedet. ( se i min profil )
Mit gamle akvarie ´der havde jeg alt i underskabet og der var en lille smule støj ikke noget særligt men lidt det kommer helt and på hvilken teknik du køber.
Akvariet kan godt lugte men det er også tegn på ar du burde skifte lidt vand eller rense lidt op i filter vat + skummer.
Et akvarie der køre godt lugter ikke og lammer heller ikke men står bare og ser supper godt ud.

Steen

: søn 13. jan 2008 20:23
af Andreas S
Hvis du skal have en helt lydløs skummer skal du vælge bubbleking.. Det er så også de dyreste skummere du kan få..

Indvendig skummer - skummeren sidder i selve sumpen
Udvendig skummer - skummeren står ved siden af sumpen, ofte lidt dyrere
Luftdreven skummer - Skummeren fødes med iltsten og en luftpumpe..

Jeg ville helst vælge indvendig skummer, da der er pumpe på, som mikser vand og luft fortrinligt.. Kig her efter skummerne: http://www.petsupply.dk