Side 1 af 1
Erfaringer med overløbrist på Red Sea Max søges?
: tirs 1. jan 2008 19:23
af M.Toft
Efter meget hurtig respons og gode svar på mine spørgsmål den anden dag. Fik jeg justeret overløbsristen. Men har kun haft en pumpe til at køre siden. For det er ligsom der ikke er vand nok til begge pumper. For når jeg tænder for pumpe 2 falder vandet kraftigt ved skummeren og der kommer luft ud af den ene pumpe. Har jeg indstillet risten helt forkert? (Har vedhæftet billedet af den.)
Har fjernet det hvide filtervat hvilket har hjulpet meget...
Ellers syns jeg mit akvarie køre perfekt, der er begyndt komme en masse brune alger.

: tirs 1. jan 2008 19:29
af AndersBaun
du har lukket risten ALT for meget!
Jeg havde selv problemer med at få taget overfladesnavset fra mit eget, og er kommet med følgende løsning
Risten er stillet, så underkanten flugter med underkanten på rammen (fik jeg afvide af en anden bruger herinde), og det har hjulpet meget, dog vil den ikke tage snavset på overfladen i den possition, så det jeg gør er , at jeg engang om ugen sætter spjældet så højt oppe som på dit billed, og lader den blive der i 15 min, så er overfladen krystal klar, så sætter jeg den tilbager hvor den sad.
jeg tror det er en dårlig ide at fjerne det fine filtervat, da alt det fine snavs (og det kommer der meget af) vil ryge lige over i dit BIO-filter, og slamme det til hurtigt
: tirs 1. jan 2008 19:31
af mads-fisk
Så må det være fordi, der mangler vand i systemet. Prøv at starte begge pumper igen og fyld vand på systemet. Så skulle det gerne være vandstanden i pumperummet, der begynder at stige, jo mere vand, der kommer på.
Der er i forvejen ikke ret metet virkulation i et RSM, så begge pumper skal i hvert fald køre.
: tirs 1. jan 2008 19:33
af sejeulki
Hvis overløbsristen står som du har den nu så renses overfladevandet. Problemet er bare at hvis begge pumper kører samtidig med denne indstilling falder vandstandet i det kammer, hvor pumperne sidder således, at der bliver dannede små mikro-bobbler i akvariet. Der er flere muligheder. 1 mulighed er at sænke overløbristen således, der kommer mere vand ind. Dermed kan begge power heads kører samtidig. Desværre er dette på bekostning af af overfladen ikke renses så effektivt. Men en mulighed er denne løsning og bliver overfladen dækket med film kan overløbsristen hæves igen og den ene pumpe slukkes. Derfor er det en speciel god ide med en tunze nanostream eksempelvis 6025. Jeg vil dog råde dig til at lave en lille test. Prøv at fjerne grovfilter (den sorte svamp) og se om problemmet løses. Forsvinder boblerne så er det fordi flowet bliver forhindret af denne svamp og man kan skære svampen over til 1/3 størrelse. Dette har været løsningen for mange samtidig med det hvide finfilter fjernes. En anden mulighed er at putte slanger på power heads så de kommer længere ned i vandet eller eventuelt erstatte dem med maxi jet 1200. Jeg har et link til hvordan som jeg kan finde, hvis det er. Håber dette kunne hjælpe.
: tirs 1. jan 2008 19:34
af AndersBaun
problemet er ikke vanstanden, da der er rigeligt på billedet. problemet er at spjældet er lukket alt for meget, så powerheads pumper mere vand ud, end der kan rende nyt til
: tirs 1. jan 2008 19:36
af sejeulki
Hvis du er bange for at fjerne finfilter så erstat det med vat. Problemmet er at det hurtigt bliver tilstoppet og begrænset flowet meget. Hvis finfilter sidder i skal det ca. renses hver 3 dag.
: tirs 1. jan 2008 19:37
af AndersBaun
sejeulki - det må du da gerne lige linke hvis du gider
: tirs 1. jan 2008 19:44
af sejeulki
Modifisering fx:
http://www.rsmreefers.com/mod3.htm
Erstatning af pumper med jet max 1200 (kan købes hos akvarieudstyr dog kun max jet 1000):
http://www.rsmreefers.com/mod6.htm
: tirs 1. jan 2008 19:45
af sejeulki
: tirs 1. jan 2008 19:57
af M.Toft
Ok, nu har jeg flyttet risten ned så der kommer vand nok og begge pumper køre perfekt.
Jeg har en tunze nanostream 6025 monteret bag stenene til at lave cirkulation.
Men vil da prøve og lave testen med at fjerne grovfiltret og evt "justere" den i størrelse
Mange tak for de hurtige svar, det er en super service for en nybegynder som mig

: tirs 1. jan 2008 20:05
af sejeulki
Boblerne drev mig til vanvid de første to uger. Er dog selv nybegynder men har læst mange tråde om RSM på udenlandske forums. Så hvis, der er problemer så bare skriv. Men som Anders også skriver kan du bare slukke for den ene pumpe og flytte risten tilbage når overflade vandet skal renses. Det er bla. derfor du har din tunze

. Du må endelige give en opdatering når du har lavet testen.
: tirs 1. jan 2008 20:06
af AndersBaun
tusind tak sejeulki
og det var do så lidt M.toft.. det er jo derfor vi er her

: tirs 1. jan 2008 20:08
af sejeulki
selv tak Anders
: tirs 1. jan 2008 20:23
af M.Toft
Nu har jeg prøvet at fjerne det sorte grove filter helt men det har givet en del/masse mikrobobler.
Overvejer at klippe lidt i filtret, og se om det ikke skulle løse det.
: tirs 1. jan 2008 20:25
af M.Toft
Eller er det fordi jeg ikke gi´r det tid nok til at boblerne forsvinder??
: tirs 1. jan 2008 20:31
af sejeulki
Du skal kun klippe det i stykker - hvis det har en effekt er fjerne det. Ideen er at øge vandflowet således, der kan kommer nok vand over i det kammer, hvor pumperne sidder. Har du justeret på risten? Sluk eventuelt den ene pumpe eller sænk risten indtil boblerne er væk og prøv så at lege med at tænde begge pumper og langsom sænke risten indtil boblerne forsvinder. De SKAL forsvinde på et tidspunkt når risten er langt nok nede. Så er spørgsmålet bare om risten kan være længere oppe (bedre overflade rensning) når filteret er fjernet pga. flowet. Altså skal du sammenligne højden af risten med og uden den sorte svamp. Håber du forstår.
: tirs 1. jan 2008 20:33
af sejeulki
Lige en detajle. Der er to måder, hvorpå der kan dannes bobler. 1. pga vandflow og pga skummer.
Der kan også kommer bobler fra skummeren i start fasen. Dette problem forsvinder med tiden. Prøv entuelt at slukke skummeren for at være sikker på boblerne ikke kommer herfra.
: tirs 1. jan 2008 20:38
af M.Toft
Jep har justeret risten og begge pumper kunne køre perfekt. Prøvede så den lille test du foreslog men det har givet en masse mikrobobler. Men prøver lige at slukke skummeren og se hvad der sker.
: tirs 1. jan 2008 20:45
af M.Toft
Jep har justeret risten og begge pumper kunne køre perfekt. Prøvede så den lille test du foreslog men det har givet en masse mikrobobler. Men prøver lige at slukke skummeren og se hvad der sker.
: tirs 1. jan 2008 22:47
af AndersBaun
M.Toft skrev:Eller er det fordi jeg ikke gi´r det tid nok til at boblerne forsvinder??
tid er altid godt..især i saltvands-verdnen.. har hørt at meget larm osv svinder en hel del, når pumperne er "slammet" til efter hånden som de får kørt nogle timer..det gælder også boblerne.
somsagt havde jeg mange, men der er næsten forsvundet nu