Side 1 af 1

hvor mange kiruger

: tors 27. dec 2007 23:50
af foxtrot
hej.
jeg ku godt tænke mig at få en masse kiruger men hvor mange kan man have i et akvarie på 540L
har nu 5 kiruger og tænker på omkring 3 mere

: tors 27. dec 2007 23:56
af foxtrot
og kan de gå med en flok chromiser uden at æde dem hvis det er?

: fre 28. dec 2007 00:16
af exzos
De kan godt gå sammen med chromis.

: fre 28. dec 2007 02:20
af Per A
Lyder af mange! det er nok lidt synd for en svømmeglad fisk men det kommer jo også meget an på størrelsen.

Hvis du skrev dine info i din signatur kunne vi da rent teknisk hurtigt se, om dit setup kunne klare det!

: fre 28. dec 2007 09:01
af foxtrot
jeg har et akvarie på 540L som måler 120x75x60
de 5 jeg har nu måler ikk over 10 cm

: fre 28. dec 2007 12:40
af Fick
Jeg ville i hvertfald ikke tilsætte flere kiruger er svømme glade fisk, og har brug for rigelig plads. Du har allerede nu for mange til en 540 liters balje. Når de bliver fuldvokne må du opgradere, eller finde et andet sted de kan være.

: fre 28. dec 2007 13:38
af Carsten
Jeg vil bakke op om det som Fick skriver. 5 kirurger i et 540 liters er det absolut maximale og måske endda 1 for meget.

: fre 28. dec 2007 13:55
af nyberg
Enig, 5 er maksimum. Jeg vil endda sige, at med 4-5 stk. skal du også i højere grad være kritisk over for, hvilke arter du vælger. Nogle arter, f.eks. den gule Zerbrasom flavescens, er lidt mindre urolige/svømmeaktive end andre. Det gælder for dem alle, at de er aktive svømmere.

De vil ikke røre Chromis'er.

: fre 28. dec 2007 18:49
af hendrix
jeg har 4stk gule og en naso i mit 800L pg det syntes jeg er max
tror at de ville slagte hinanden hvis der var flere

: lør 29. dec 2007 14:09
af foxtrot
nu har jeg 5 kiruger på ca samme størelse ( 8-9 cm)
2 gule kiruger, 1 velifeum, 1 palet kirug og en klovne kirug
derudover har jeg to klovnfisk og 2 dvæegkejsere hvoraf den ene er en ild kejser.
det er min ild kejser der klart bestemmer men der er intet mellem nogle af fiskene.
jeg vil ha en naso elegance i samme størelse og måske en hvidbrystet kirug.
jeg er helt vild med kiruger og jeg vil næsten mene at jo flere der er jo flere er der til at ta de tæsk det ku gi.
jeg vil prøve om jeg kan få lidt billeder lagt ind. har altid problemer med at de er for store

: søn 30. dec 2007 01:28
af Fick
Det kan godt være du synes det går godt nu, men før eller siden går det galt. En Palet kirug kan blive op til 30cm, og en Naso for den sags skyld 38cm. Hvis du undersøger hvad eksperterne siger om kiruger vil du hurtigt finde ud af, hvor meget plads de egentlig har brug for, og med eksperter mener jeg folk der har mange års erfaringer i saltvandsindustrien(hobbyen) Marine biologer, marine videnskabsmænd. Det vigtigeste er at vi gør det bedste vi kan får dyrene, ikke hvad der er bedst for os.

Tjek evt. http://www.wetwebmedia.com En fantastisk webside for akvarieelskere.

: søn 30. dec 2007 11:29
af foxtrot
hvis jeg skal gøre som "eksperterne" siger så skal jeg jo op og ha et akvarie på min. 2000L bare for at hole en naso kirug og jeg tror ikk at dem som har denne kirug altid har så stort et akvarie.
jeg vil prøve med en naso og så vil jeg se det an og hvis det ikk kan gå må jeg skille mig af med en fisk eller 2

: søn 30. dec 2007 12:04
af Fick
Nej, det har du ret i, der er sikkert mange der holder fisk m.m i akvarier der ikke er tilsvarende til det de bør være, men det gør det jo ikke mere rigtigt, at gøre det. Hvis du er kommet her på forummet over længere tid vil du hurtigt finde ud af at man ofte hører" Min fisk døde på mystisk vis, jeg forstår det ikke", og tit er det bla. fordi fiskene bliver holdt i for små akvarier. De bliver stressede, bliver syge og(ofte) dør.

: søn 30. dec 2007 16:30
af jimmi
Hvorfor spørge hvis du har besluttet dig?

Hvis jeg var dig ville jeg da lytte til de erfarne folk der har givet deres mening til kende her, om ikke andet så for fiskenes skyld.