Side 1 af 2
Nyt projekt..
: søn 5. jun 2005 23:17
af AllanH
Hej alle sammen der ude på saltvands forum.. nu har jeg lagt mig en masse planer om mit første akvarie.. men dette vil blive den afsluttende.. først havde jeg tænkt mig at købe et akvarie.. men nu er jeg kommet frem til den løsning at jeg skal bygge det selv..
men inden jeg begynder på noget som helst.. så skal jeg have svar på nogle spørgsmål, evt. fra nogen som har erfaringer med DIY akvarier..
1: når jeg stiller glasset op inden limning.. skal det side glasset så stå på bundglasset? eller skal det limes på kanten af bundglasset?
2: hvor brede skal limningerne være ?
3: hvilken glas type? akryl glas eller almindelig? har hørt at akryl glas skulle være meget meget stærkere end almindelig.. i så fald kan det fås i 10 mm ? og er det nok hvis jeg vælger akryl glas?
4: hvis jeg vælger akryl glas, skal det så svejses sammen? eller kan det godt limes med silkone ?
håber nogen kan give et par svar til nogen af spørgsmålene..
håber i sær Kimjessen vil give mig et par fif med på vejen inden jeg begynder.. da det er en temmelig vigtigt at det holder...
har også lavet et par billeder så folk kan se hvad det er for et projekt jeg har gang i.. det er et hjørne akvarie.. tiden vil vise om jeg bliver træt af den limning der kommer til at venne ind mod rummet.. nogen der har erfaring ?
kommenter endelig.. da jeg helst skal have så meget ud af både akvariet og dette projekt som muligt.. og da det vil blive en del dyrt, ville det da være træls at lave fejl..
Allan
: man 6. jun 2005 06:28
af Ronny
1. Mit aqualine er limet på kanten af bundglaset, således at alle 4 sider går ned omkring bunden.
2. Fugerne på mit er som glaset er tykt, det er limet på den måde at glaset støder op med hindanden og der er ikke en fuge indvendigt.
3. jeg ville sige at du skal anvende alm. glas, og gerne whiteglass i forruden, acryl er muligvis stærkere, men har den ulempe at det nemt bliver ridset.
4. Nej, du kan ikke lime det sammen med silikone. Det skal limes med special lim eller svejes.
En mulighed er evt. at få akvariet fremstillet hos en af forhandlerne, husk i den forbindelse at bestille det med huller mv. så du ikke efterfølgende skal til at ha' boret.
: man 6. jun 2005 09:14
af AllanH
jaer.. men hvis jeg bestiller det hos en forhandler.. så bliver der lige smidt 1500 oven i til fragt.. + fortjenelse.. de penge kunne jeg lige så godt bruge på glads
ville egentlig helst have kunne bruge akryl, da det er klart i sig selv, og da ikke skal til at have det helt klare glas.. men hvis det er så dyrt i forhold til almindelig glas.. det eneste jeg bare skal være sikker på er at ruden ikke springer
til kim.. har glaremesteren der ude så noget bestemt silkone ? eller skal jeg have det et andet sted ?
: man 6. jun 2005 10:28
af Brian
Det at lime akvarier kan jeg ikke hjælpe med....men...
Acryl er dyrt, ridser nemt, skal være ret tykt, skal være en speciel type der kan klare trykket og skal "svejses" sammen med en speciel type lim.
Kig evt her på disse acryl DIY sider :
http://www.melevsreef.com/tools.html
http://www.melevsreef.com/links.html
: man 6. jun 2005 10:57
af AllanH
okay.. du kender ikke en side hvor der står lidt om almindelig glas?
har brug for så meget viden som mulig

: man 6. jun 2005 12:27
af AllanH
okay kim.. det ser dog noget bedre ud med sort silkone

men kunne jeg logge dig til at skrive punkt for punkt hvordan jeg stillet ruderne klar til limning? eller i hvertfald hvordan du plejer at gøre.. for har aldrig prøvet det før.. så engang skal jo være den første

: man 6. jun 2005 14:15
af AllanH
jo det har jeg.. men de flytter her den 20. så det er ikke så nemt.. hmm.. men hvis jeg kan få en glaremester til at hjælpe med det.. tror du så at han kan gøre det ordentligt ?
prøver lige at lave en tegning for at se om jeg har forstået det korrekt..
: man 6. jun 2005 14:37
af AllanH
så nu har jeg fået tegnet lidt på det.. skal det ikke se sådan her ud? at ALLE steder hvor der skal fuges, skal der være et afstandsstykke på 5 mm?
: man 6. jun 2005 15:02
af AllanH
okay.. men der hvor afstandsstykkerne har været.. der vil jo så komme et hul, helt nede i venstre hjørne på min nederste tegning fx.. er det nok til at fuge tæt bagefter jeg fjerner stykkerne?
skal det ikke også tapes så det står i helt rette stilling inden jeg begynder at fuge? eller skal der først tapes når fugen er lagt ?
: tirs 7. jun 2005 14:32
af AllanH
Kimjessen eller andre.. har jeg grund til at frygte at glasset går hvis jeg laver det i 10 mm glas?
: tirs 7. jun 2005 16:42
af Brian
Ifølge denne tabel ligger du sådan lige på grænsen mellem 10 og 12mm...
http://akva-net.hjem.myinternet.dk/glas.htm
Så det er vel op til dig selv !!!
: tirs 7. jun 2005 18:31
af AllanH
det vil sige hvis jeg vælger 100*100*50 ville det ikke være så kritisk..?
: ons 8. jun 2005 12:11
af AllanH
har tænkt lidt over det.. 100*100*60 vil blive rigtig gode mål.. og med en masse levende sten vil det alligevel ikke blive helt 600 liter.. nogen der ved hvormeget vandplads sådan en 70-80 kg eller flere levende sten tager ?
til kimjessen :
Når jeg så har fuget det med afstandsstykke som på tegningen jeg har lavet her.. kan jeg så godt fuge det lille stykke i den hærdede fuge uden at det bliver utæt?
: ons 8. jun 2005 15:18
af AllanH
sker der noget jeg giver det godt med fuge? og så skærer til bagefter? så fugen bliver pæn lige? eller skal den helst have lov at blive som den er fuget ?
: ons 8. jun 2005 16:06
af AllanH
okay.. jeg må bare komme igang så

: ons 8. jun 2005 17:06
af Brian
Mon ikke også det at man sætter stivere i toppen på langs med glasset gør det så meget stærkere - de erstatter jo ofte desiderede tværstivere så noget må de give på glasstyrken vs. tykkelsen.
: ons 8. jun 2005 17:10
af AllanH
Brian skrev:Mon ikke også det at man sætter stivere i toppen på langs med glasset gør det så meget stærkere - de erstatter jo ofte desiderede tværstivere så noget må de give på glasstyrken vs. tykkelsen.
forstår ikke helt brian? mener du også at det aflaster glasset at sætte det på langs sideruderne?
: ons 8. jun 2005 21:12
af Brian
AllanH - Det jeg mener er ligesom på billedet nedenfor, altså de to lange afstivere der er i toppen over vandspejlet på både forrude og bagrude :

: ons 8. jun 2005 21:38
af Dantheman
Kimjessen - Jah den er rent ud sagt PISSE ireterrende den tværstiver, for den giver lige en streg hen af akvariet hvor der er skygge, jeg har alger alle steder lige nu. UNDTAGEN lige i den revne der i midten. hvorfor kunne de ikk bare have sat 1 i hver side !
: tors 9. jun 2005 09:43
af Dantheman
hvordan kan det erstatte tværstiveren ? Den der sidder i nu, er den der ikke for at sørge for at der ikk komme for meget tryk på forruden og sådan, men hvis jeg gør som der er på brians, hvordan holderdet så på for og bagrude?