Side 1 af 1
Se Acroporapriser
: søn 11. nov 2007 16:42
af leifkrarup
Se priserne i denne butik med onlinesalg.
http://www.seaboxaquarium.it/code/prodotti.php
Jeg er endnu ret ny men mig forekommer det at priserne er meget høje...har jeg ret?
Forretningen ligger i Toscana i en by i et område hvor jeg kommer 5-7 gange om året.
Det ser ud til at udvalget er stort...men til de priser tager jeg nok ikke meget med hjem.
Se deres udstillingsakvarier med koraller og fisk her:
http://www.seaboxaquarium.it/code/serra-pag1.php
: søn 11. nov 2007 16:47
af mads-fisk
Jo mange af dem er alt for høje i prisen. Nogle af de små fragmenter vil de jo have 75 euro for.
: søn 11. nov 2007 16:53
af leifkrarup
Men du må indrømme at udvalget er stort så hvis man er ude efter noget specielt er chancen god for at finde det.
: søn 11. nov 2007 16:54
af Carsten
mads-fisk skrev:Jo mange af dem er alt for høje i prisen. Nogle af de små fragmenter vil de jo have 75 euro for.
Vi ved jo faktisk ikke om det er fragmenter eller store koraller.
75 € er godt nok lidt i overkanten, men svarer ganske godt til almindleige butiks priser i Tyskland
: søn 11. nov 2007 17:04
af leifkrarup
Størrelserne synes jeg man kan få et indtryk af fra deres udstillingsakvarier. For mig virker meget af det rimeligt stort.....men jeg skal helt sikkert checke forretningen af når jeg kommer derned sidst i december.
: søn 11. nov 2007 17:46
af Dragefisk
SENDER DE TIL DANMARK
: søn 11. nov 2007 17:48
af leifkrarup
Jeg checker lige!
: søn 11. nov 2007 17:55
af Per A
Det er helt sikkert et besøg værd, hvis man alligevel kommer forbi

: søn 11. nov 2007 17:55
af Carsten
Dragefisk skrev:SENDER DE TIL DANMARK
Det vil da aldrig kunne svare sig
: søn 11. nov 2007 17:59
af leifkrarup
Man kan registrere sig som udlænding så de sende udenlandsk, men om det også gælder for koraller ved jeg ikke. Jeg gætter på at de ikke gør...det er vel de færreste....selv i Tyskland der gør.
Deres priser er iøvrigt underlige....feks. er deres Ati Power Module lamper noget billigere end i Tyskland og Danmark....hvorimod Aquabeepumperne koster næsten det dobbelte i.f.t. Petsupply.
Jeg undersøger når jeg kommer derned om de sender koraller.
: søn 11. nov 2007 19:22
af mads-fisk
Carsten skrev:mads-fisk skrev:Jo mange af dem er alt for høje i prisen. Nogle af de små fragmenter vil de jo have 75 euro for.
Vi ved jo faktisk ikke om det er fragmenter eller store koraller.
75 € er godt nok lidt i overkanten, men svarer ganske godt til almindleige butiks priser i Tyskland
Nu står der jo trods alt "Acropora Ableger" (Ableger=aflægger) ved flere af dem (inkl. en af dem til 75 €).
Man kan da desuden se på billederne, at korallerne ikke ser særlig store ud. Ville da være åndssvagt at lægge et billede af et fragment ud som beskrivelse, hvis det i virkeligheden er en stor moderkoral!
Eksempelvis ser korallen på dette billede da bestemt ikke særlig stor ud, selvom den ikke er benævnt som en aflægger:
http://www.seaboxaquarium.it/images/Pro ... 14_BIG.jpg Sammenlignet med sandkornene rundt om ser den i hvert fald ikke ud til at være 95 € værd.