Side 1 af 1
Snegle, østers, blåmuslinger og krabber
: lør 14. maj 2005 18:10
af weblance
Hvordan er det med diverse skaldyr ude fra det danske hav, kan man godt putte dem i saltvandsakvariet??
/Carl
: lør 14. maj 2005 20:06
af Peters1
Hvis jeg lige må springe på her..... har også tænkt på noget at det samme, men blot med børsteorme. Har set andre have noget de kaldte børsteorme men men men.. kan de danske bruges?
Håber det var i orden lige tilføje børsteorme til
Snegle, østers, blåmuslinger og krabber..
: lør 14. maj 2005 21:38
af weblance
Ja - kom bare med det hele!!! Alt gratis fra havet er velkomment!
Forresten . . . hvor får man børsteorme henne?
: søn 15. maj 2005 00:10
af Carsten
Det synes jeg ikke I skal forsøge jer med!! Der er en grund til at man snakker om koldt og varmt saltvand. Dyrene i havene rundt om os er ikke beregnet til de temperaturer som vi holder vores akvarier på.
Så med mindre I lægger kursen om og vil holde koldt saltvand, synes jeg at I skal lade dyrene blive hvor de er.
: søn 15. maj 2005 05:34
af Ronny
Der er osse stor forskel på saltindholdet.
: søn 15. maj 2005 10:17
af Peters1
ok. var ikke klar over om de var nogle kradsbørstige sataner som kunne klare lidt af hvert. Tak for svar herfra.
: søn 15. maj 2005 15:41
af Brian
Vil give Carsten ret men mener også at nogle havde rejer fra de danske farvande i deres baljer ??
Men kan ikke huske hvor jeg læste det henne....
: søn 15. maj 2005 16:12
af weblance
Jeg mener nu at de snegle og blåmuslinger man finder ved kyster og fjorde her i DK kan tilpasse sig ret hurtigt til temperatur og saltindhold. De trives så længe der er næring nok til dem!
: tirs 17. maj 2005 08:49
af nyberg
Nogle havdyr har en kosmopolitisk udberedelse og kan dermed findes i både arktiske som tropiske farvande. Det gælder bl.a. øregoplen.
En del af vores lokale gylter er udbredt så langt syd på som til Afrika.
: tirs 17. maj 2005 15:18
af jthyge
Hmm.... Hvad med perle østers??
Det ville nok give plus hos damen, hvis man kunne levere en ring med en hjemmedyrket perle

: tirs 17. maj 2005 21:15
af Lars M
Jens Jørgen i Fredericia har jævligt haft fjordrejer i sit akvarium. Faktisk er de ret interessante.
De skulle være ret holdbare når de først er aklimatiseret.
: tors 19. maj 2005 12:10
af weblance
Lyder spændende med fjordrejer . . . hvordan får man fat i dem?
: tors 19. maj 2005 13:11
af Carsten
Køber dem hos fiskehandleren, men de er nok ikke til så meget i et akvarie, ellers må man ud med nettet i en lavvandet fjord.
: tors 19. maj 2005 14:39
af Lars M
I de fleste indre fjorde og bælter.
Du må ud med nettet!!
: fre 20. maj 2005 07:48
af weblance
Skal man gøre noget specielt for at aklimatisere dem?
Og hvad skal de have at spise?
: fre 20. maj 2005 14:42
af weblance
Jeg var nede på havnen i dag og spurgte om der var nogen med levende fjordrejer . . . og det var der faktisk! Fik 5 stykker og de ser ud til, indtil videre, at trives fint!

: søn 17. jul 2005 23:00
af jthyge
Hvordan går det med fjordrejerne`??
Gjorde du noget specielt for at tilvenne dem?
: søn 17. jul 2005 23:16
af weblance
De lever stadig i bedste velgående! Jeg gjordte faktisk ikke noget - smed dem op i baljen.
: søn 31. jul 2005 16:41
af Petrus
En mengde av de artene som finnes i norske/danske farvann har en naturlig geografisk utbredelse som strekker seg sør til farvann som normalt holder temperaturer som er sammenlignbare med de man gjerne har i tropiske saltvannskar.
Mange arter har også stor toleranse ovenfor varierende saltholdighet i vannet. Men enkelte krever en gradvis tilvenning dersom de skal flyttes til andre forhold enn de er vant med.
Jeg driver med kaldt saltvann, og vet at arter som nevnes her som fjordrejer, blåskjell, østers med flere utmerket godt kan trives i tropiske kar.
Men mitt instendige råd er som følger. LES....på nettet eller andre steder hvilke naturlige forhold de ulike artene kan leve under, og også hvor tolerante de er ovenfor brå svingninger i vannparametrene. IKKE prøv deg frem, det kan i tillegg til å gå ille for forsøksdyrene også få svært uheldige konsekvensere for et akvarium som kanskje har kostet noen kroner å sette opp.......
mvh
Per-Kristian
Kaldt saltvann
: fre 5. aug 2005 22:42
af jolle
hey drenge... jeg har også et par fjordrejer(da min kæreste arbejder i en fiskebutik) disse er mine fisk temmelig vilde med! jeg har dem også i sumpen... ellers er de jo ret svære at holde i live,hehe men der klarer de sig ganske fint!