Side 1 af 1
Blå svamp i overløb
: tors 4. okt 2007 16:29
af yogibjorn
Er det en god ide, at sætte filtersvamp i overløbet, så man renser vandet for partikler, inden det går i skummeren?
: tors 4. okt 2007 16:58
af snogen
ja det sker der ikke noget ved
det kan enda også tage lidt af larmen hvis du døjer med
støg fra overløbet
mvh skrutten
: tors 4. okt 2007 17:07
af Per A
Husk bare at rense den tit!
: tors 4. okt 2007 17:58
af yogibjorn
Ok, synes bare jeg har læst om, at det er en nitart-bombe!
: tors 4. okt 2007 18:13
af Erik N
Ja det bliver det jo netop hvis du ik renser det tit
: tors 4. okt 2007 22:33
af Mathias_C
hva hvis ens retur rør suger den ned over sig

?
: fre 5. okt 2007 00:57
af Carsten
Jeg har gjort det på en anden måde, sat den blå svamp på returpumpen, så der ikke komer aflejninger med op i akvariet igen.
: fre 5. okt 2007 02:43
af snogen
på den måde som carsten beskriver det
så vil bakterie kulturen også hele tiden få frisk vand
og derved vil nitraten blive mindre
lægger du det i overløbet kan du som jeg og erik skriver
komme til at døje med nitrat pga manglende gennem strømning
mvh snogen
: fre 5. okt 2007 05:37
af Chris2500DK
Jeg har også gjort som Carsten.
: fre 5. okt 2007 06:47
af Per A
Der kommer vel lige meget vand op som ned, så det er vel kun et spørgsmål om hvad der passer bedst i ens setup!
: fre 5. okt 2007 06:58
af Erik N
Jeg har en måtte blå filtersvamp til at ligge i et skillerum i sumpen, der kan godt gå en måneds tid før jeg renser den, og jeg har ingen nitrat i vandet
: lør 6. okt 2007 18:51
af yogibjorn
omkring returen er jo selvfølgelig en mulighed, men det var egentlig for at tage støj fra overløbet. Vandet skulle så løbe gennem filtersvamp, for ikke at høre på pjasken fra vandet.
: lør 6. okt 2007 20:44
af Stemus
Du skal passe på med at lægge det i overløbet, hvis det stopper til Feks. under en ferie eller pga. manglende rens eller også bare vis det ryger ned over røret til overløbet, så vil det stoppe til og vandstanden i sumpen vil falde og din osmolator vil så fylde en masse dejlig vand op i akvariet, som jo i forvejen har for høj vandstand pga. tilstoppelsen. Tro mig, det sker lige når du har fyldt osmo..tanken op.