Side 1 af 1

Blåt lys

: fre 8. apr 2005 00:23
af Gulerodskagen
Hej

Jeg ville egentligt gerne have lidt blåt lys over baljen, men er det nødvendigt eller er det bare for at det skal se godt ud ?

Jeg har en lampe hængende over akvariet nu og jeg søger forslag til hvordan man kunne få blå lys på.

Har tænkt lidt på at et alm. enkeltrørs armatur ville være ok men at det nok skygger for meget for HQI lampen.

Hvad kan man gøre ? ville det være ok bare at skifte røret i loftet ud med et blåt rør eller skal det være helt tæt på akvariet ?

: fre 8. apr 2005 07:12
af nyberg
Det blå lys er primært fordi, det ser godt ud. Men lidt gavnligt er det da givet vis også, men det er langt fra nødvendigt. HQI-pærer kan fint levere det lysspektrum og intensitet, der er nødvendig for koraller.

Med blå rør kan du udvide den periode i døgnet, hvor der er lys over akvariet. Du kan f.eks. have dt blå lys tændt i 12 timer og nøjes med omkring 8 timers HQI.

Jeg har mine blå rør til at hænge ca. 20 cm over overfalden, kun lidt under HQI-lamperne. Hermed skygger de ikke.

: fre 8. apr 2005 10:59
af Gulerodskagen
nyberg : har du et billed af det ?

: fre 8. apr 2005 13:34
af Brian
Kan du ikke hægte det på siden af din HQI lampe, lidt lige som du så i en anden tråd jeg lige har gjort med 2x54w T5 ?

: fre 8. apr 2005 14:42
af Gulerodskagen
hej brian .. tjooo. jeg må se om jeg kan få strikket noget sammen.