Side 1 af 1

Generelle spørgsmål til opstart

: fre 3. aug 2007 12:59
af MortenB
Hej. Jeg flirter lidt med tanken om at kaste mig ud i et nano reef (ikke bogstaveligt selvfølgelig :) )
Jeg har umiddelbart et JBJ Nano Cube på 45 liter i udsigt, da jeg ikke har resurser, hverken pladsmæssigt eller teknisk, til at lave det helt store med kæmpe sump og det hele.

Jeg har lige nogle spørgsmål jeg håber der kan besvares:

1. Hvad for noget vand bruger man første gang man fylder akvariet op? Er det i orden at bruge vandhanevand? Problemet med vandhanevand er jo alle de uønskede ting der er i som bl.a. giver algeopblomstring. Men er det et problem i opstartsfasen?

2. Jeg kan forstå at en skummer er essentiel, i hvert fald i større akvarier, men det er vel teknisk umuligt (med JBJ cube'en) og måske ikke nødvendigt i et 45 liters? Formålet med den er vel at fjerne kemikalier som ophåber sig i vandet, er det det man forsøger at undgå i så små akvarier ved at skifte 5-10% af vandet af vandet regelmæssigt? Hvis ja, så leder det til nedenstående spørgsmål:

3. Vandet der tilsættes når tingene kører kan selvfølgelig helst være så rent som muligt. Er det her man bruger et Omvendt Osemoseanlæg til at fremstille det vand? (også i et 45 liters akvarie?). Hvordan foregår det helt konkret?

4. Vil det være fornuftigt at begrænse sig til et 1-2 klovnfisk? (inden jeg bliver beskyldt for at være ramt af find-nemo-syge, så lad mig lige slå fast at jeg aldrig har set filmen :) ).

5. Jeg må ikke have kæledyr i min lejlighed, hører et akvarium med 1-2 fisk herunder? Hvis ja, so what :wink:

: fre 3. aug 2007 13:03
af Hougaard
1. Opstartsfasen handler om at fjerne næring fra vandet, derfor er det jo ingen god ide at starte med ekstra næring.

2. Skummer er altid nødvendig.

3. Ja, du efterfylder fordampet vand med vand fra osmose anlægget.

4. Ja.

5. Det mener jeg ikke.

/Erik

: fre 3. aug 2007 13:43
af Musiker
Ad: 2. Der er nano's som kører uden skummere, men med mange vandskift - Prøv at søge på nogle af de amerikanske forums.

Jeg har lavet lidt fusk selv på min JBJ for at få lidt skummer effekt på (Prøv at søg på forummet omkring min nano). Er dog svær at få til at virke stabil og hvis ikke jeg justere dagligt kommer der enten slet ingenting eller også er det mest vand jeg får skummet.
Den mest positive effekt af mit forsøg var at mit vand virker mere klart.. Men det kan jo også bare være min hjerne der laver tricks!


Jeg har ikke haft problemer med stigende næringsindhold i vandet (to klovnfisk + en hugo). Mon ikke det er fordi jeg skifter meget vand og har nogle alger i akvariet..

Jeg bruger Osmosevand og laver 10 liter saltvand af gangen som så modner mindst et døgn. Skifter aldrig mere end 5 liter af gangen. Det gør jeg så 1 eller to gange om ugen.

JBJ er jeg meget godt tilfreds med. Vil dog købe surface skimmeren med hvis jeg var dig. Ellers skal du selv lave en. Varmen er også et problem. Jeg har en bordventilator til at stå og køle samtidigt med jeg har letttet 5mm på låget.
Så larmer blæseren også syntes jeg!
/Henrik
P.s. Jeg overvejer pt at købe større med sump... Den er lille sådan en JBJ 12G

: fre 3. aug 2007 13:47
af jakobvillien
Jeg må sige at efter at have set hvad der kommer ud af sådan en skummer vil man ikke ty til at køre et saltvand uden.

De er deusden heller ikke særlig dyre, og jeg giver ret i at man altid bør have sådan en.

: fre 3. aug 2007 14:02
af Hougaard
Jeg har et 45 liter nano her på kontoret (med skummer http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic.php?t=10924 ) det har kørt siden oktober 2006 uden et eneste vandskifte.

At køre et nano uden skummerer hele tiden en balance med at skifte vandet inden det bliver for dårligt, aldrig nogen sinde et akvarie i balance - Det giver jeg ikke særligt meget for.

: fre 3. aug 2007 14:17
af Musiker
Av havde helt glemt dit setup Hougaard. Det er super sejt.

Hvis dit setup havde været her på siden da jeg startede med at lede. Ville jeg nok have kopieret dit mere eller mindre 100%. Måske lige lave en lyskasse.

Nåja jeg lærer på den dyre måde, hehe. Køber ikke en rigtig skummer til min Nano - Har ikke fundet en som ser ud til at kunne passe fornuftigt i bagkammeret på JBJ'en udover i amerikanske netbutikker.

Hvis jeg gør noget bliver det et større akvarie hvor jeg selv sætter det hele sammen og der vil jeg helt sikkert have en go skummer og måske med sump også.
For jeg er da heller ikke i tvivl om at den er guld værd.

/Henrik

: fre 3. aug 2007 14:17
af jakobvillien
Det er virkeligt et imponerende nano. Well done.

Jakob

: fre 3. aug 2007 14:18
af MortenB
Tak for svarene.

Det ser godt ud Hougaard. Jeg er enig i med dig, tanken om ikke at skulle rende og skifte vand hele tiden er at foretrække. Hvad er det for noget udstyr du bruger? Kan se der er en skummer, noget til at hive vandet ind og en surface skimmer. Er det svært at lave det setup?

Har søgt lidt og fundet frem til at der findes en skummer til JBJ Cube'en, selvom den sansynligvis ikke er særlig god pga. størrelsen, men alligevel:
http://www.tsunamiprofessional.shopping ... 416300.htm

: fre 3. aug 2007 14:26
af Hougaard
Men prøv at kigge på mit setup, (hvis man ser bort fra den automatiske vandpåfyldning, så er det så nemt at lave, en Tunze Reefpack 200, et varmelegme og noget lys - Slut prut finale !

Hvis den samlede pakke (JBJ) ikke fitter alligevel så gør da som jeg har gjort..

Her er mit tidligere nano http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic.php?t=1579 - med lidt mere hjemmebygget teknik..

/Erik

: fre 3. aug 2007 14:27
af MortenB
Stødte lige på det her akvarie:
http://petsupply.dk/product_info.php?cP ... cts_id=969
Hvad er jeres holdning til sådan et "færdigt" akvarium? Man betaler naturligvis for det, men så kan man også koncetrere sig om det sjove.

: fre 3. aug 2007 14:29
af Hougaard
Prøv lige at kigge på hvad en "Tunze Reefpack 200" er ....

: fre 3. aug 2007 14:32
af MortenB
Der kan man bare se, Hougaard. Det behøver ikke være så svært alligevel :-)

: fre 3. aug 2007 14:37
af Musiker
Til info kan jeg da lige sige at jeg hælder mellem 0.25 og 0.75 liter vand (alt afhængig af hvor varmt det er) på JBJ'en hver dag! Så det er fast arbejde at holde vandstanden i det bageste rum konstant.

: fre 3. aug 2007 19:55
af MortenB
Hougaard: Jeg kan se at du til det akvarie du først linkede til bruger hanevand. Har det givet problemer?

Synes det er lidt smådyrt og besværligt med et omvendt osmoseanlæg (men det er der jo heller ingen der har sagt at det skulle være :))

: fre 3. aug 2007 19:58
af MortenB
Er der iøvrigt nogen der bruger kildevand til at påfylde fordampet vand :D Hvis der som Musiker siger fordamper ca. 0,5l om dagen, såhh... Er de farligste kemikalier fjernet i kildevand?

: fre 3. aug 2007 20:29
af Musiker
Jeg har en vandflaske her fra "AquaD'or"
Der er angivet følgende typiske værdier
nitrat typisk 1 mg/l
Klor typisk 17 mg/l
Sulfat typisk 9 mg/l
Ph 6.9
Det meste "kildevand" er jo bare almindelig vandhane vand.

har indtryk af at "kildevand" er lige så forskelligt som vandhane vand. Så man skal nok lige checke dem ..

: lør 4. aug 2007 15:00
af MortenB
1 mg/l Nitrat er godt nok lidt, sammenlignet med de typiske 20-40 mg/l der er i vanehanevand, så et eller andet må de have gjort ved det.

: lør 4. aug 2007 18:36
af Celia
MortenB skrev:1 mg/l Nitrat er godt nok lidt, sammenlignet med de typiske 20-40 mg/l der er i vanehanevand, så et eller andet må de have gjort ved det.
Det lyder da helt vildt, jeg har aldrig kunne måle noget i mit vandhanevand og vandværket oplyser 3.06 mg/l

: lør 4. aug 2007 18:49
af Chris2500DK
Jeg mener at grænseværdien for vandhanevand er 50 mg/l nitrat, så det kommer an på hvilken boring du får vand fra.

: lør 4. aug 2007 19:11
af Celia
Jeg har altid været velsinet med små private vandværk med gode boringer :)

: lør 4. aug 2007 20:01
af GedemeisterDK
jeg smiler altid invendigt når jeg ser folk med "kilde"vand :pat:
"kilde"vand fra grundvands vandsboring (aka postevand!) :lol:

: lør 4. aug 2007 21:14
af MortenB
Gedemeister, det er jo ikke vandet man betaler for men signalværdien "Se mig, en sund sjæl i et sundt legeme" :) Tror iøvrigt de fleste køber kildevand for at få flasken (jeg gør :))

Det er rigtigt at grænseværdien er 50mg/l. Jeg ved nu ikke om værdierne i mit område er helt vilde, jeg tjekkede her:
http://www.forsyning.dk/FV/Vand/Tjek+dit+vand/
(tag eks. den første i aalborg, 37mg/l)

Hvilke værdier er vigtige at kigge efter i forhold til et saltvandsakvarie?

: lør 4. aug 2007 23:36
af GedemeisterDK
ja :)



det meste danske postevand er godt nok.



grunden til jeg bruger osmose er at det er nemmere at holde styr på mineraler som ca, kh, stront., mag. osv, hvilket er vgtigt i forhold til specielt stenkoraller musliger osv.
at begrænse:
potentiel alge næring, nitrat, phosfat osv.
kemikalier, peticider, tungmetaller og andre forbindelser.
bakterier, synd at få et wipeout pga. fx. et angreb kolibakterier fra kloarkvand, specielt hvis man har investeret mange penge i det så er et osmose anlæg jo ikke økononisk af betydning.

men postevandet i danmark er generelt super. det værste IME er silcaten og brunalgerne.
nogen kører bil med sikkerheds-seler andre gør ikke :)

: søn 5. aug 2007 00:19
af Johnny
køb et osmoseanlæg så er du ude over bekømringer det koster ca 550.- og så sparer du dyrt kildevand vil mene et osmose hurtigt har tjænt sig ind

: søn 5. aug 2007 01:48
af Mikkel E
MortenB skrev:Gedemeister, det er jo ikke vandet man betaler for men signalværdien "Se mig, en sund sjæl i et sundt legeme" :)
Så er det bare en skam at de har fundet ud af at kildevand er ca. 900 gange dyre at produksere end postevand. Mest på grund af flasken...

: søn 5. aug 2007 09:15
af MortenB
Tak for svaret, Gedemeister.

Johnny: hvor finder du sådan et anlæg til den pris? Måske har jeg bare ikke kigget de rigtige steder, dem jeg har set er væsentlig dyere.
Kobler man den "bare(?)" til vandhanen, lader spildevandet som jeg forstår der er masse af løbe ud i vasken, og opsamler resultatet i akvariet?

: søn 5. aug 2007 10:40
af Chris2500DK
Prøv at sende en PB til brugeren MSH herinde fra, han importerer nogle fine anlæg til en god pris.

Og ja, du kobler det bare til vandhanen, lader spildvandet løbe i afløbet (eller gemmer det til at vande blomster/have med) og osmosevandet i en spand eller lignende. I MSH's sæt følger der en studs til vandhanen med.