Side 1 af 1
Nitrat og Nitrit
: fre 3. aug 2007 10:17
af StarF
Er det Nitrit der bliver til Nitrat eller modsat?
Nitrat og Nitrit er det farligt for fisk? (hvis man har lave værdier)gik lidt af den ide at det mest gav alger ?
De alger man kan holde i sin sump til at optage Nitrit? eller var det Nitrat, hvor meget lys kræver de? vil diode belysning ku klare det eller snakker vi en energi spare pære?
Masser af LS vil vel hjælpe med at holde Nitrit/Nitrat nede?
er det andre ting man kan gøre?
: fre 3. aug 2007 10:32
af mads-fisk
Proteiner fra fiskeafføring og overskydende foder bør gerne opsamles af din proteinafskummer. Hvis ikke dette sker, nedbrydes de til ammonium, der nedbrydes til nitrit, der nedbrydes til nitrat. Hele denne nedbrydningsperiode sker effektivt med et aerobisk biofilter. Når nitrat skal nedbrydes til fri nitrogen, skal der anaerobiske forhold til, hvilket der bl.a. er at finde i midten af de levende sten.
Nitrit er enormt giftigt, og der skal kun meget få mængder til, før det slår alt ihjel. Nitrat er derimod ikke nær så giftigt. Fisk kan sagtens holde til værdier på noget, der ligner 100 mg/l. Dog er det bestemt ikke optimalt med så høj en nitratværdi. Især ikke hvis man har koraller/anemoner. Dels vil høje værdier slå dem ihjel, og selv et mindre indhold af nitrat vil påvirke korallernes farver negativt.
Det bedste instrument til at forhindre for høje nitrit-/nitratværdier er en kraftig skummer samt nogle levende sten. Ellers er et refugium med caulerpaalger også enormt effektivt til at opsamle nitrat samt fosfat. Om en diodebelysning vil være tilstrækkeligt for dine caulerpaalger, er svært at svare på, når du ikke nævner hvor mange og hvor kraftige dioder, der er tale om. Men generelt vil det være en god idé, at give dem rigeligt med lys (kunne f.eks. være et par lysstofrør), da man på den måde ikke begrænser deres vækst og dermed evne til at optage nitrat/fosfat.
: fre 3. aug 2007 10:41
af StarF
tak for de gode svar... lavede et par målinger igår på mit akvarie der er i opkørelse periode og der lå.
Nitrit 0,1
Nitrat 10-25
der er desvære temlig meget Nitrat i vores vandhane vand. Jeg har 40kg sten, og en rimelig kraftig summer (vil jeg tro)
http://www.akvarieudstyr.dk/database/vi ... uktID=2709 til mig 240L akvarie...
40kg burde vel være nok til 240L ? (har dog planer om at få købt et par kg mere.. med noget micro liv, da der intet micro liv er i mine sten)..
: fre 3. aug 2007 10:44
af mads-fisk
Når dit akvarium er i opstartsfasen er det helt normalt med forhøjede værdier.
40 kg. levende sten burde være rigeligt. Men hvis der ikke er noget microliv, er det jo ikke levende sten! Hvad for dig til at tro, at der ikke er det?
: fre 3. aug 2007 10:46
af Chris2500DK
Hvis du har meget nitrat i vandet er det nok en god ide med et osmose anlæg, så er du sikker på at du ikke får tilført mere nitrat med dine vandskift.
: fre 3. aug 2007 11:02
af StarF
mads-fisk> når jeg siger micro liv, så mente jeg små orme, alle de der søstjerner, og hvad der ellers er på dem
Chris2500DK> det er også planen at købe et en dag.. men bliver ikke lige pt.. er alt for meget andet der skal købes! f.eks har lige købt HQI også...
: fre 3. aug 2007 11:11
af mads-fisk
StarF skrev:mads-fisk> når jeg siger micro liv, så mente jeg små orme, alle de der søstjerner, og hvad der ellers er på dem

Microliv er microskopisk, og dermed ikke noget du kan se. Det du omtaler, er macroliv.
Ligesom Chris2500DK vil jeg også klart anbefale et osmoseanlæg. I din situation med meget nitrat i hanevandet, må det prioriteres højt.
: fre 3. aug 2007 11:11
af christiantt
Har du nogle fisk i akvariet lige nu StarF??
: fre 3. aug 2007 12:01
af Martin01
Hvor har du købt dine levende sten? Jeg kunne godt nævne et sted i nærheden af dig, hvor de sten, der sælges som levende sten, er mere døde end Michael Rasmussens cykelkariere

: fre 3. aug 2007 12:10
af thyme
Martin01 skrev:Hvor har du købt dine levende sten? Jeg kunne godt nævne et sted i nærheden af dig, hvor de sten, der sælges som levende sten, er mere døde end Michael Rasmussens cykelkariere

og hvor er det?
: fre 3. aug 2007 12:10
af StarF
Martin01> købte dem af en her på forummet i Aars.. hvor bliver dem de omtaler solgt?
christiantt> Ingen fisk pt...
: fre 3. aug 2007 12:43
af Martin01
Det er vist generel politik her på forummet at man ikke sviner forhandlere til, men derfor kan jeg jo godt anbefale at hvis man skal have levende sten i aalborg skal man vente til "Styr på Dyr" får sten hjem.
: fre 3. aug 2007 13:05
af StarF
Så er det planetorama

var der ude for at se på deres sten, da jeg så hvordan de så ud sagde nej bare nej tak og smuttede.. (manglede bare lige et par kg for at få lavet min sten opsætning som jeg vil ha...)
: fre 3. aug 2007 13:05
af Celia
Nu har jeg haft akvarier siden 98, men det med at kunne huske hvad der er Nitrit og hvad der er nitrat... det kan jeg aldrig huske... (det må være hårfarven

)
Men så hjælper denne lille sætning mig, måske kan det også hjælpe dig.
Nitrat er ikke rart.
Nitrit er noget virkeligt skidt.
Ja så fik jeg vist udstillet mig selv og min hårfarve...
Men hvad gør man ikke for at hjælpe en anden saltvandsakvarist

: fre 3. aug 2007 13:15
af StarF
hæhæh tak for ofringen

: fre 3. aug 2007 14:27
af K.E
Martin01 skrev:Det er vist generel politik her på forummet at man ikke sviner forhandlere til.
Men ok at man hænger privatpersoner ud
: fre 3. aug 2007 14:29
af BS
Det er sådan nogen små huske sætninger der er sjove.
Nu går vi lige lidt OT.
Men da jeg begyndte at sejle og skulle lære Styrbord - Bagbord var det en gammel piberygende gubbe der fortalte at en rigtig skipper tobak hedder SHAG. Derudaf kom læresætningen Styrbord Højre Altid Grøn

Nu kan jeg altid huske styrbord - bagbord og hvilken farve de har.