Side 1 af 1

Acroporaer

: tors 26. jul 2007 08:52
af jacques
Hej med jer

Jeg har en Acropora der er helt bleg men endnu ikke 100% død. Jeg har derfor kigget nærmere på mine 4 acroporaer de sidste dage og opdagede nogle ubudne gæster.

Der sad en på hver, den "store" af de klare sad på den der er hårdest medtaget.

Kan disse små krabber gøre så meget skade eller er der en anden årsag til at den ene acropora er næsten død.

Kan de formere sig i fangeskab eller skal jeg bare have dem ud en efter en så er jeg home safe?

Nogen der ved hvad det er for krabber?

Jeg har også et euphyliahoved der er dødt, spiser krabberne også dem?

Som altid tak.

: tors 26. jul 2007 09:08
af ThomasK
Jeg har også i flere tilfælde fanget krabber på mine acroporaer der ædt polypperne i det område de sad. I alle tilfælde er korallerne kommet sig efter jeg fik krabberne ud af akvariet, men i mine tilfælde har det også kun været små områder. Men der kan selvføligelig være andre grunde til afblegning i dit tilfælde. I princippet kan krabberne vel parre sig i dit akvarium (selvom dem du har fanget ligner forskellige arter), men tror nu problemet er løst efter du har fået dem fanget - med mindre der er flere tilbage... De er jo lette at overse og mange arter mest aktive om natten.

Mvh Thomas

: tors 26. jul 2007 09:10
af Celia
Der findes jo visse koralkrabber som netop lever i Acropora og beskytter korallen.
Disse krabber er jo kun et gode og skulle ikke være årsagen til at din Acropora dør.
Jeg kan dog ikke ud fra billedet sige om det er gode eller "dårlige" krabber ;)

: tors 26. jul 2007 09:13
af Carsten
Synes nu ikke lige det ligner nogen som jeg selv ville mistænke for at æde polypperne, men det er jo ingen garanti for at de ikke gør det alligevel.
Tror nu at grunden er en anden.
Hvor lang tid er der gået fra at de er begyndt at blive hvide til nu??
Hvad med temperaturen??
Hvad med cirkulationen i akvariet??
Der er langt flere Acroporaer der går til på grund af STN (Slow Tissure Necrosis). Sygdommen skyldes som regel en ophobning af bakterier på korallen. Hvorfor det sker ved man ikke rigtigt, men det kan skyldes at de ikke bliver "skyllet" væk, men også at vandet generelt ikke er i top.
En anden årsag kan være at lyset ikke er nok.

: tors 26. jul 2007 09:14
af mads-fisk
Men det dér er jo bare acroporakrabber, der sidder og beskytter korallen. De gør intet ondt, og er en del af økosystemet.

: tors 26. jul 2007 09:14
af herzberg
Jeg vil da umiddelbart mene, at hvis du har haft en krabbe som har spise af korallen, så burde du kunne se skader på korallen og ikke bare blegning?

: tors 26. jul 2007 11:04
af jacques
Tak for meldingerne, jeg konstaterede at 2 af dem direkte sad og pillede i korallerne med kløerne, om de så renser død skin af eller ej kan jeg ikke svare på.

Det er ikke lys eller cirkulation der er årsagen de sidder øverst i akvariet 15 cm fra overfladen med 2x250hqi og 4xt5 54w med meget strøm (andre koraller kan ikke sidde der pga strøm.

Carsten: Den ene er gået fra lilla til helt hvid på 3-4 uger. Den ene af de andre var meget mørke blå, men jeg fik at vide at den ville blive en del lysere da jeg købte den, det er den også blevet men jeg er i tvivl om den er på vej samme tur for den er lyseblå nu. Begge to blev ikke lysere et bestemt sted, det var sådan generelt.

Jeg er lidt lost for jeg kan ikke måle noget og der er lys, tilsætning, cirkulation osv...?

: tors 26. jul 2007 11:08
af jacques
Og temperaturen ligger altid omkring 25, da der er køler på.

: tors 26. jul 2007 11:20
af Carsten
Tror du kommer til at smide et foto op af den ene Acropora. Det er er svært at gætte sig til noget.
Krabberne kan sagens sidde og pille noget af korallerne uden at det skalder dem, tværtimod.