Side 1 af 1

skummer der ikke skummer så meget mere

: søn 1. jul 2007 13:09
af hermes2005
min skummer er holdt op med at skumme ret meget. og det undrer mig en del da jeg har fået lidt flere fisk på det sidste(jeg fodrer dog ikke mere end jeg ellers har gjort), og jeg også har kunne måle en lille bitte stigning i Nitrat, som ligger på 2 mg/l nu, hvor den før kun var 0,5. Før kom der sådan ret tykt brun/grøn væske i koppen og nu er det meget tyndere og ikke nør så meget.
Jeg har i mellemtiden også fået en ozonisator og jeg mistænker den for at have noget med det at gøre. Den levere hvad der svarer til en sander c25, og den kører kun på 1/3-1/2 blus i 5 timer om natten. Jeg har også sat på sådan at skummeren kan trække luft gennem et t stykke, så den hele tiden kan trække nok luft ind. Når jeg kigger på skummer, så ser det bestemt ud til at der kommer nok luft i og bliver blandet og skummet står da også ret højt, og jeg har lukket helt op for luftventil (har jeg hele tiden haft)
Er der nogle der har nogle gode råd til hvordan der kommer gang i den igen?

: man 2. jul 2007 16:10
af nyberg
Prøv at slukke helt for ozon'en i nogle dage og se om det ikke bedrer sig. Nogle oplever, at ozontilførsel hæmmer skummerens virkning, andre det modsatte.

Alternativt, prøv at save det frie ben af T-stykket. Der er muligvis mere luftmodstand igennem det end man lige skulle tro.

: man 2. jul 2007 19:15
af hermes2005
nyberg skrev:Alternativt, prøv at save det frie ben af T-stykket. Der er muligvis mere luftmodstand igennem det end man lige skulle tro.
Med det mener du så at det kan være fordi der ikke kommet luft nok i skummeren?