Side 1 af 1
så sker det sku snart
: søn 3. jun 2007 18:01
af Møller
Så fandt vi endelig ud af at vi kunne overtage huset til sep. så nu skal der købes ind til drømme akvariet. vil gerne have et stort akvarie.
men håber der er nogle der kan fortælle lidt om hvad der er godt at starte med
Hilsen Møller

: søn 3. jun 2007 18:03
af GedemeisterDK
go big!

: søn 3. jun 2007 18:08
af Carsten
Køb så stort som du kan komme af sted med.
: søn 3. jun 2007 18:10
af Møller
plads skal jeg nok finde men er det ok at starte med 800-900 l eller mere?? det er ikke svære eller noget?
: søn 3. jun 2007 18:14
af Carsten
Det er en god størrelse!! Hvis du kommer højere op, begynder priserne at blive markant højere på udstyr
: søn 3. jun 2007 18:23
af Møller
har længe leget med ferskvands akvarie men nu vil jeg have mig et rigtig akvarie glæder mig for vildt
: søn 3. jun 2007 18:25
af wondersurfer
besøg nogen fra dit område så du kan se og få ideer
: man 4. jun 2007 12:45
af Mathias_C
hvis der er mulighed for det, så integrer det i en væg med et tilstødende lokale der kan bruges til alt udstyr osv, er klart det fedeste men kræver også
: man 4. jun 2007 12:51
af herzberg
mathias> Ja det har du ret i, det kræver det altså

: man 4. jun 2007 16:12
af Per A
Et skab der kan lydisoleres og kan sættes i forbindelse med det fri kan også gøre det!
Helst også gerne let kunne forbindes med el, vand evt, kloak.
: tirs 5. jun 2007 12:24
af Møller
er der meget larm ved et akvarie?
: tirs 5. jun 2007 13:14
af Eciton
nej det er der ikke men det er der i starten indtil at man har fået finjusteret. efter det er der sådan set ikke særlig meget støj men lydløst det bliver det jo aldrig. Forresten lyder fedt med det akvarie og størrelsen, et råd herfra er at tage dig god tid til at undersøge hvad det er du vil have for noget udstyr og så derefter finde det billigste sted der er mange der har startede deres første akvarie og fået købt enten for dyrt eller fået købt unødvendigt udstyr. Spørg på forumet der er altid hjælp at hente så du får mest muligt for dine penge og ikke laver dumme fejl.
: tirs 5. jun 2007 13:24
af Møller
mig og en arbejds kami går og spekulere over at bygge en skelevæg i hans stue glasset kan vi skaffe til gode penge. men vi har tænkt på om man måske ikke kunne lave bunden og side stykkerne i plexiglas når det hele nu skal bygges som væg