Fordampningen afhænger af ligevægten mellem damp og væsker, VLE-ligevægt.
I korte træk vil det sige at hvis der ikke er meget fugt i luften over akvariet vil akvariet fordampe mere vand for at opnå ligevægt mellem de 2 faser.
Den relative fugtighed i dampfasen er meget påvirket af temperaturen som vi ser den største påvirkning af. Når vi hæver temperature stiger fordampningen.
Den anden påvirkning vi ser om sommeren er den absolute fugtigt i den luft vi cirkulere over akvariet der er høj om sommeren. Hvis vi har haft en regnperiode med en efterfølgende høj udendørstemperature vil den absolute fugtigthed i luften være meget høj, hvilket medføre at vi ikke kan fordampe en ret stor mængde fra akvariet hvilket igen resultere i at temperatuen i akvariet bliver for høj.
Om vintere er fugtigheden i udendørsluften lav, så det er ikke et problem at fordampe en stor mænge vand selv ved en lav temperatur.
Reglen med de 1liter /50liter
akvarie passer rimeligt til vores formål.